Bytte bana för sju år sedan - nu blir han rektor på Thoren Framtid i Falköping

Bytte bana för sju år sedan - nu blir han rektor på Thoren Framtid i Falköping

 Dekorativt element
Vic Guedira är civilekonomen som blev lärare. Nu blir han ny rektor på Thoren Framtid i Falköping.

Vic Guedira tillträder den 11 januari och ser fram emot uppdraget.
- Eleverna är glada, positiva och nyfikna och något jag uppskattar är att Thoren Framtid ligger väldigt långt fram i digitaliseringen jämfört med andra skolor i Sverige, säger han.


Vic Guedira började sin yrkesbana i reklam- och pr-branschen där han hade ett eget företag. Han utbildade sig senare till civilekonom med inriktning mot bank och finans men insåg att den världen inte var hans grej och beslöt sig för sju år sedan i stället för att bli lärare. Efter studier i Uppsala och Manchester kom han sedan snabbt in på rektorsbanan.

- På det första jobb jag sökte så frågade skolan om jag inte ville bli biträdande rektor och på den vägen är det, säger Vic som närmast kommer från en tjänst från biträdande rektor på en F-6-skola i Södermanlands län.

När han den 11 januari tillträder som rektor på Thoren Framtid i Falköping så blir det första uppdraget som huvudrektor.

- I rollen som rektor är det är viktigt att bygga relationer med personal, vårdnadshavare och elever, men även med externa intressenter som fastigheter och kommunen. Jag tror det är centralt att bygga relationer för jag kan ju inte jobba själv, jag kan ju inte stå i aulan och undervisa alla elever på egen hand utan vi ska ju göra det här tillsammans, säger han.

Coronapandemin påverkar hela skol-Sverige just nu i större eller mindre omfattning.

- Det är en tuff situation men det finns en bra förberedelse i koncernen ThorenGruppen för det, säger Vic som ser fram emot sitt uppdrag.

När han inte jobbar så har han ett stort bilintresse.

- Jag tycker det är jättekul med motorsport. Jag kör inte själv men gillar att lyssna på ljudet av bilar på en dragracingbana till exempel. När jag hade min reklam- och designbyrå jobbade jag med sponsring för ett event som heter JTCC. Jag tycker också att det är kul att resa, säger han.

Vic Guedira
 Dekorativt element

Fler nyheter

Bytte bana för sju år sedan - nu blir han rektor på Thoren Framtid i Falköping

Bytte bana för sju år sedan - nu blir han rektor på Thoren Framtid i Falköping

Vic Guedira är civilekonomen som blev lärare. Nu blir han ny rektor på Thoren Framtid i Falköping.

Läs mer
Skolan lanserar musikvideo till jul – ska lyfta medmänsklighet och mod

Skolan lanserar musikvideo till jul – ska lyfta medmänsklighet och mod

Thoren Framtid i Falköping driver just nu ett digitalt musikprojekt i syfte att lyfta mod och medmänsklighet. Projektet ska mynna ut i en musikvideo, där både elever och lärare medverkar, som lanseras den 13 december.

Läs mer
Hur vi på Thoren Framtid i Falköping förebygger smittspridningen av covid-19

Hur vi på Thoren Framtid i Falköping förebygger smittspridningen av covid-19

På Thoren Framtid i Falköping arbetar vi ständigt med smittförebyggande åtgärder under Coronapandemin.

Läs mer
Karmateachers gör succé på TikTok

Karmateachers gör succé på TikTok

Idéen om att starta Karmateachers tog rejäl fart under en bussresa hem från några inspirerande dagar i Piteå på Thoren Tillsammans 2019. Vi fick möjligheten att träffa Thoren Framtids TikTokstjärnor, Marie och Karin.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Elevernas Luciakonsert med Beata Ernman gjorde succé

Elevernas Luciakonsert med Beata Ernman gjorde succé

Thoren FramtidFalköpings första Luciaframträdande blev långt ifrån ett vanligt Luciatåg. 115 elever sjöng under konserten så att hela Pingstkyrkan gungade med i musiken.Till hjälp hade de barnstjärnan Beata Ernman och musikläraren Karin Ekman.

Läs mer
Thoren Framtid deltog i årliga eventet Familjelördag

Thoren Framtid deltog i årliga eventet Familjelördag

Lördagen 9/11 deltog Thoren Framtid i Falköping kommuns årliga evenemang "Familjelördag". Familjelördag är enmötesplats för alla i Falköpings kommun oavsett bakgrund och evenemanget ger möjlighet till delaktighet. Alla ska ha möjlighet att delta och därför är det ingen entréavgift. Delaktigheten innebär också att det inte bara är ettarrangemang där besökarna upplever något utan fokus är på att prova på, skapa eller delta i aktiviteter på olika sätt.

Läs mer
Thoren Framtid och Matverket arrangerade matfestival i Falköping

Thoren Framtid och Matverket arrangerade matfestival i Falköping

I helgen arrangerade Thoren Framtid en matfestival på Stora torget i Falköping tillsammans med deras nya matleverantör, Matverket. På menyn stod mustiga höstgrytor, tävlingar, priser och roliga lekar för alla invånare i Falköping.

Läs mer