Karin på Thoren Framtid är årets lärare i Falkenberg

Karin på Thoren Framtid är årets lärare i Falkenberg

 Dekorativt element
Årets lärare i Falkenberg heter Karin Blennskog och jobbar på Thoren Framtid. Detta är en titel hon kan stoltsera med efter att ha nominerats av sina elever och fått utmärkelsen av Lärargalan. – Det känns superkul och jag är stolt. Det ger mig positiv energi till att fortsätta vara en bra lärare, säger Karin.

”Jag tycker hon är Sveriges bästa lärare för att hon är bra på att lära barn och hon är snäll och rolig! Hon gör att jag vill gå till skolan varje dag!” Tänk att få en sådan beskrivning tillskriven en. Det fick faktiskt Karin Blennskog, lärare på Thoren Framtid Falkenberg, av sina elever. Denna nominering tilltalade Lärargalans jury som nu har utsett Karin till årets lärare i Falkenberg.

Totalt fick Lärargalans jury ta ställning till över 45 000 nomineringar från elever runtom i Sverige. Aldrig förr har lika många nomineringar inkommit.

– Elevernas rekordmånga nomineringar är ett häftigt bevis på hur mycket svenska elever uppskattar sina lärare. Var och en av dessa lärare får mycket fina lovord av sina elever, säger Beata Kull, grundare av stiftelsen Lärargalan i ett pressmeddelande. 

Vinnarna utsågs av en jury som analyserade nomineringarna och kvalitetssäkrade de nominerade lärarna. Samtliga jurymedlemmar har koppling till skolan samt kompetens inom yrket, Skolverkets kursinnehåll och läroplan, ledarskap, pedagogik och relationsbygge.

“Kvitto på att jag har gjort rätt”

Varför utsågs då just Karin Blennskog till årets lärare i Falkenberg? Beata Kull, som även själv studerar, motiverar beslutet enligt följande:

– Jag valde detta för att jag tycker hon är bra på att inspirera oss elever. Hon får oss att tänka utanför boxen och testa nya grejer som vi inte tänkt på själva. Hon vill hjälpa oss att bli den bästa versionen av oss själva och få oss att utvecklas till det bättre.

Att det är just Karins elever som nominerat henne betyder väldigt mycket, berättar Karin.

– Det är jag är väldigt stolt över. Det är ett tydligt kvitto på att jag har gjort rätt och är uppskattad, säger Karin.

Varför tror du att du är så omtyckt bland eleverna?  

– Jag tror på motiveringen jag fick. Jag tycker också väldigt mycket om mitt jobb och det tror jag att eleverna märker.  

Vad gör du speciellt som gör att eleverna gillar dig och din undervisning så mycket?

– Jag går aktivt in för att skapa goda relationer och det tror jag är nyckeln. Jag jobbar också för att ha så tydliga strukturer som möjligt.

Ny på Thoren Framtid

Karin Blennskog började på Thoren Framtid i augusti i år och undervisar i svenska, matematik, NO, SO, teknik och bild. Dessutom är hon mentor i årskurs fyra.

– Jag tycker om att utvecklas och sökte mig till Thoren Framtid eftersom man här jobbar aktivt med kooperativt lärande. Jag har dessutom egna barn på skolan och de har alltid varit mycket nöjda, säger Karin och fortsätter:  

– Att vara lärare innebär så många olika saker och är ett komplext yrke. Det spelar ingen roll att jag har jobbat i många år på andra skolor, att börja på ny skola känns som att börja om från början. Det finns alltid nya saker att lära sig! Här på Thoren Framtid i Falkenberg gör alla mina kollegor ett grymt jobb och de inspirerar och stöttar mig på alla sätt, och det är jag otroligt tacksam för.

Viktoria Hassel, tillförordnad rektor på Thoren Framtid Falkenberg, är väldigt glad över Karins utmärkelse samt att skolan värvat en ny och numera meriterad stjärna.

– Vi är självklart både stolta och glada för att Karin nu jobbar hos oss på Thoren Framtid i Falkenberg. Detta är en extra fin utmärkelse i och med att det är eleverna som nominerar, de vet ju verkligen vad som fungerar, säger hon.

För att fira Karins utmärkelse som årets lärare i Falkenberg uppmärksammades hon på skolan och uppvaktades med blommor och choklad.

 Dekorativt element

Fler nyheter

ThorenGruppen skriver avtal med Pressreader – ger elever tillgång till digitala magasin och tidningar

ThorenGruppen skriver avtal med Pressreader – ger elever tillgång till digitala magasin och tidningar

ThorenGruppen AB har skrivit avtal med Pressreader. Nu erbjuds samtliga grund- och gymnasieskolor tillgång till ett stort utbud av digitala magasin och tidningar.

Läs mer
Karin på Thoren Framtid är årets lärare i Falkenberg

Karin på Thoren Framtid är årets lärare i Falkenberg

Årets lärare i Falkenberg heter Karin Blennskog och jobbar på Thoren Framtid. Detta är en titel hon kan stoltsera med efter att ha nominerats av sina elever och fått utmärkelsen av Lärargalan. – Det känns superkul och jag är stolt. Det ger mig positiv energi till att fortsätta vara en bra lärare, säger Karin.

Läs mer
Välkommen till ett nytt läsår!

Välkommen till ett nytt läsår!

Hej och välkomna till ett nytt läsår. Till alla nya elever – välkomna, vi ser fram emot att lära känna er! Till alla befintliga elever – som vi har saknat er!

Läs mer
Information om öppet hus och events

Information om öppet hus och events

Inom kort kommer mer information om ett digitalt Öppet hus.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Jämställdhetsdag på Thoren Framtid Falkenberg

Jämställdhetsdag på Thoren Framtid Falkenberg

Många föreställningar bland eleverna om vad som var flickigt och pojkigt. Då ordnade Thoren Framtid i Falkenberg en jämställdhetsdag för hela skolan – som bjöd på många spännande diskussioner och tankar kring genus.

Läs mer
Insamling till Musikhjälpen 2019 ThorenFramtid Falkenberg

Insamling till Musikhjälpen 2019 ThorenFramtid Falkenberg

Under hösten har eleverna på Thoren Framtid i Falkenberg arbetat med att förbereda inför insamling till årets upplaga av Musikhjälpen. Lärarna tillsammans med eleverna bestämde tidigt att de skulle skapa alster/konstverk och öva in låtar samt dans inför en basar som skulle hållas på skolan under musikhjälpenveckan. Elevernas engagemang i arbetet har varit enormt och deras vilja att få hjälpa andra har varit stor!

Läs mer