Mindre socker, mer rörelse – Läraren Linda brinner för elevernas hälsa

Mindre socker, mer rörelse – Läraren Linda brinner för elevernas hälsa

 Dekorativt element
8 av 10 barn får för lite motion. Det visar en rapport från WHO, som dessutom menar att svenska barn får minst motion i Norden. Samtidigt äter många mer tillsatt socker än vad våra kroppar klarar av. Någon som vill ändra på det är Linda Nilsson, lärare på Thoren Framtid i Karlshamn.

Att för lite rörelse i kombination med för mycket socker är en dålig kombination, det kan de flesta komma överens om. Lärare vittnar om att barnen får sämre koncentration och svårare att hänga med i klassrummet. Sockerkonsumtionen och stillasittandet riskerar dessutom att skapa framtida hälsoproblem.

Därför brinner läraren Linda Nilsson för att minska sockret och öka möjligheterna till motion i skolan.

– Både sockret och inaktiviteten påverkar ju inlärningen negativt. Du blir tröttare, du har svårare att ta till dig kunskaper, säger Linda.

– Det som världshälsoorganisationen har som uppsatta mål för barn och ungdomar är mellan 4 till 7 sockerbitar per dag. Det får man ju i sig om man bara äter en varierad kost överlag.

På Thoren Framtid Karlshamn har Linda därför varit med och sett till att det är begränsat med sockerrika alternativ på skolans kafé. Genom att lära eleverna om hur kroppen påverkas av socker hoppas hon även kunna lägga en bra grund för deras framtida livsstil.

På skolan har Linda också infört rörelsepauser: små avbrott i lektionerna för rörelse.

– Om vi fokuserar på själva stillasittandet, så är ju inte det bra i sig. Då upplever jag att mina elever, speciellt om de har en lite längre lektion, blir väldigt trötta. De tappar fokus; helt plötsligt är de någon annanstans i sitt huvud.

Barn sitter i dag i snitt 70 procent av en vanlig dag. De små rörelsepauserna under skoldagen kan därmed bli guld värda.

– Man reser sig upp, man gör någon typ av rörelse, som egentligen inte har med det ämnet i sig att göra. När de har skakat loss där och skrattat tillsammans, då är de ju redo att sig an de här uppgifterna på ett helt annat sätt, säger Linda.

Lindas stora inspirationskälla är Susanna Almström, grundaren av Sockersmartskola och Fredagsfys Sverige.

– Fredagsfys Sverige, det är ett projekt som vi startade för cirka 3 år sen och det är ett projekt som syftar till att få barn och ungdomar att röra sig mer, inspirera till mer rörelse, men även att de ska bli lite mer sockersmarta i vardagen, berättar Susanna. Hon berömmer Linda för hennes hälsofrämjande arbete.

Linda är fantastisk. Hon är helt rätt ute, att hon jobbar med rörelsepauser hela tiden inne i klassrummet och att hon jobbar med det sockersmarta, det är fantastiskt. Hon har tagit ett jätteansvar och hon kan verkligen vägleda väldigt många in på rätt väg!

Vill du bli mer sockersmart i vardagen? Testa att göra dadelbollar – chokladbollar med dadlar istället för tillsatt socker!

Sockersmarta dadelbollar

Dadlar 1 påse

Havregryn 0,5 dl

Cocos 0,5 dl

Kakao 4-5 msk

Kokosolja 1,5 msk

En skvätt grädde

Vaniljpulver 2 tsk

Cocos som garnering

 Dekorativt element

Fler nyheter

Välkommen på Öppet Hus 30 november!

Välkommen på Öppet Hus 30 november!

Julen närmar sig med stormsteg och det är snart dags för ditt barn att välja högstadieskola. Därför bjuder vi nu in till Öppet hus med julmys på Thoren Framtid Karlshamn, 18.00-20.00 tisdagen den 30 november.

Läs mer
 Succé med Career Day på Thoren Framtid Karlshamn

Succé med Career Day på Thoren Framtid Karlshamn

Vad gör egentligen en lokförare, spelutvecklare, kantor, läkare eller polis på jobbet? Det fick eleverna på Thoren Framtid i Karlshamn veta under Career Day – en inspirationsdag inför vidare studier och framtidsval. - Vi hade 30 olika föreläsare på plats och det blev oerhört uppskattat, både av eleverna och föreläsarna, säger rektorn Bettina Gyllström.

Läs mer
”Thoren Framtid är en väldigt speciell skola”

”Thoren Framtid är en väldigt speciell skola”

Neo Kellander tänkte till en början att Thoren Framtid Karlshamn var en skola för honom eftersom de erbjöd en hockeyprofil, men förstod snabbt att det fanns mer än bara det.

Läs mer
En skola med gemenskap fick Sara att välja Thoren framtid

En skola med gemenskap fick Sara att välja Thoren framtid

Med varmare tider i antågande är det snart dags för många elever på Thoren framtid att bege sig vidare mot nya äventyr. Vi valde därför att fråga Sara Johansson i Karlshamn om sin tid på Thoren framtid. Sara började på Thoren framtid i åk.7 och går nu sista terminen i åk.9.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Mindre socker, mer rörelse – Läraren Linda brinner för elevernas hälsa

Mindre socker, mer rörelse – Läraren Linda brinner för elevernas hälsa

8 av 10 barn får för lite motion. Det visar en rapport från WHO, som dessutom menar att svenska barn får minst motion i Norden. Samtidigt äter många mer tillsatt socker än vad våra kroppar klarar av. Någon som vill ändra på det är Linda Nilsson, lärare på Thoren Framtid i Karlshamn.

Läs mer
En skola där många vill gå – Thoren Framtid Karlshamn

En skola där många vill gå – Thoren Framtid Karlshamn

På två år har Thoren Framtid i Karlshamn dubblerat elevantalet. Elevantalet har ökat från 90 till 200 elever på två år, det är en ökning med hela 80 procent.

Läs mer
Nora och Gabriel berättar om Thoren Framtids profiler

Nora och Gabriel berättar om Thoren Framtids profiler

Nora älskar fotboll, Gabriel musik. Genom Thoren Framtids profiler får de mellan 1–2 gånger i veckan en extra lektion i det de gillar mest.

Läs mer