Motiverad Cornelia ser framemot gymnasiet och skapa nya äventyr och mål

Motiverad Cornelia ser framemot gymnasiet och skapa nya äventyr och mål

 Dekorativt element
”Nya mål och äventyr är några av Thoren framtids elevers verklighet då vi närmar oss sommaren. Vi valde därför att prata med Cornelia Pranjic i Ljungby om sin tid på Thoren framtid. Cornelia började på Thoren framtid i åk.1 och går nu sista terminen i åk.9.”

Hej Cornelia, berätta lite om vad som gjorde att du började på Thoren Framtid?

- Jag har gått här sedan första klass och då var skolan nyöppnad, mina föräldrar ville gärna att jag skulle börja här så det var bra val för mig.

Hur är det att gå på Thoren Framtid?

- Jag trivs väldigt bra, jag tycker om att det är en liten skola som är lugn och det är inget stök eller skrik här. Jag tycker att lärarna är väldigt bra, vi har mindre klasser vilket gör att vi kan få mer hjälp och lär oss mer.  

Vad tycker du är det bästa med Thoren Framtid?

- Det finns mycket bra saker, vi är få vilket gör att vi har mindre trängsel i matsalen. Det är en lugn skola, lättare att lära sig saker och jag gillar våra lärare. Sen tycker jag det är roligt med engelska och idrott, det är nog mina bästa ämnen.

Tycker du att Thoren Framtid har förberett dig väl inför framtiden?

- Ja absolut och nu känner jag mig motiverad och vill börja gymnasiet. Jag har sökt bygg och anläggnings programmet och det känns jättebra. Jag vill bli snickare i framtiden och en dröm är att bli egenföretagare.

Vad gillar du att göra på fritiden?

- Jag gillar att träna och att umgås med kompisar.


Vi tackar Cornelia för pratstunden och önskar henne stort lycka till på gymnasiet!

 Dekorativt element

Fler nyheter

Thoren Framtid i Ljungby bygger ut för att få plats med fler elever

Thoren Framtid i Ljungby bygger ut för att få plats med fler elever

Thoren Framtid i Ljungby bara växer. Nu har ThorenGruppen beslutat att bygga ut för att kunna ge plats till alla elever. - Målet är att ha enkelklasser hela vägen och med den här byggnaden blir det möjligt, säger rektor Isac Lagerbielke.

Läs mer
Thoren Framtid i Ljungby bygger ut för att få plats med fler elever

Thoren Framtid i Ljungby bygger ut för att få plats med fler elever

Thoren Framtid i Ljungby bara växer. Nu har ThorenGruppen beslutat att bygga ut för att kunna ge plats till alla elever. - Målet är att ha enkelklasser hela vägen och med den här byggnaden blir det möjligt, säger rektor Isac Lagerbielke.

Läs mer
Jobbcirkus inspirerar eleverna inför framtiden

Jobbcirkus inspirerar eleverna inför framtiden

Nu är hösten här och skolan är igång igen. Ett perfekt tillfälle för att ge eleverna en så bra grund inför framtiden som möjligt. Årskurs 9 på Thoren framtid gjorde slag i saken och åkte på en lärorik och givande Jobbcirkus.

Läs mer
Festligt firande för fritidshemmen

Festligt firande för fritidshemmen

Thoren Framtid Fritids Ljungby firade Fritidshemmens dag med dunder och brak.Årets fest blev en riktig succé med massor av skoj.

Läs mer
Tilly trivs på Thoren Framtid

Tilly trivs på Thoren Framtid

Vi träffade Tilly Folkesson som går på Thoren Framtid. Hon började i årskurs 4 och nu i årskurs 7 stortrivs hon på hos oss.

Läs mer
Motiverad Cornelia ser framemot gymnasiet och skapa nya äventyr och mål

Motiverad Cornelia ser framemot gymnasiet och skapa nya äventyr och mål

”Nya mål och äventyr är några av Thoren framtids elevers verklighet då vi närmar oss sommaren. Vi valde därför att prata med Cornelia Pranjic i Ljungby om sin tid på Thoren framtid. Cornelia började på Thoren framtid i åk.1 och går nu sista terminen i åk.9.”

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Thoren Framtid jobbar med tidning

Thoren Framtid jobbar med tidning

Klass 1-2 på Thoren Framtid i Ljungby har arbetat med vår lokaltidning Smålänningen en hel vecka. Vi har inte haft några ”vanliga” lektioner utan vi har bakat in ämnena utifrån varje dags tidning. Vi avslutade veckan med att bjuda in en journalist från tidningen som berättade om yrket som också ledde till att hon ville göra ett reportage om klassens arbete. //www.smalanningen.se/article/thoren-framtid-jobbar-med-tidning/

Läs mer