Nora och Gabriel berättar om Thoren Framtids profiler

Nora och Gabriel berättar om Thoren Framtids profiler

 Dekorativt element
Nora älskar fotboll, Gabriel musik. Genom Thoren Framtids profiler får de mellan 1–2 gånger i veckan en extra lektion i det de gillar mest.

Gabriel valde Thoren Framtid eftersom hans två syskon hade gått där tidigare och hade tipsat honom att välja skolan inför högstadiet. För Nora var det fotbollsprofilen som lockade.

– Jag har också ett syskon som har gått här, men den största delen till att jag valde skolan skulle jag säga är för att de har fotbollsprofilen här. Två extra träningar per vecka kan göra väldigt mycket om man vill utvecklas, säger hon.

Vad innebär det att gå på en fotboll- eller musikprofil?

Nora: Sportprofilerna, alltså fotbollen och hockeyn, har två timmar i veckan där man kan träna. Då får man inte betyg eller något sådant. Det är en kul grej i skolan för det är något man själv har valt att ha.

Gabriel: På musikprofilen håller vi just nu på med ett grupparbete där vi gör en låt. Man kommer överens om en låt, tar ut och ackord och övar på den. Sen ska vi spela på Best Western på Musikhjälpen.

Gör profilerna det enklare att välja gymnasium senare?

Nora: Det är inget man tänker på när man håller på med det, men sen går det nog rätt automatiskt att välja gymnasium eftersom man har testat det genom profilerna. Om man fastnar för det vill man kanske gå något liknande på gymnasiet.

Hur skulle ni beskriva skolan?

Gabriel: Liten, mysig, mycket samanhållning.

Nora: Det är mycket samarbete och sammanhållning mellan klasserna, elever och lärare. Det är inte så att vi bara snackar om skolarbeten, utan man lär känna varandra på ett annat sätt här!

Nora Johansson. Ålder: 14 år. Årskurs: 8. Profil: Fotboll
Gabriel Darin. Ålder: 13 år. Årskurs: 7. Profil: Musik
 Dekorativt element

Fler nyheter

Välkommen på Öppet Hus 30 november!

Välkommen på Öppet Hus 30 november!

Julen närmar sig med stormsteg och det är snart dags för ditt barn att välja högstadieskola. Därför bjuder vi nu in till Öppet hus med julmys på Thoren Framtid Karlshamn, 18.00-20.00 tisdagen den 30 november.

Läs mer
 Succé med Career Day på Thoren Framtid Karlshamn

Succé med Career Day på Thoren Framtid Karlshamn

Vad gör egentligen en lokförare, spelutvecklare, kantor, läkare eller polis på jobbet? Det fick eleverna på Thoren Framtid i Karlshamn veta under Career Day – en inspirationsdag inför vidare studier och framtidsval. - Vi hade 30 olika föreläsare på plats och det blev oerhört uppskattat, både av eleverna och föreläsarna, säger rektorn Bettina Gyllström.

Läs mer
”Thoren Framtid är en väldigt speciell skola”

”Thoren Framtid är en väldigt speciell skola”

Neo Kellander tänkte till en början att Thoren Framtid Karlshamn var en skola för honom eftersom de erbjöd en hockeyprofil, men förstod snabbt att det fanns mer än bara det.

Läs mer
En skola med gemenskap fick Sara att välja Thoren framtid

En skola med gemenskap fick Sara att välja Thoren framtid

Med varmare tider i antågande är det snart dags för många elever på Thoren framtid att bege sig vidare mot nya äventyr. Vi valde därför att fråga Sara Johansson i Karlshamn om sin tid på Thoren framtid. Sara började på Thoren framtid i åk.7 och går nu sista terminen i åk.9.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Mindre socker, mer rörelse – Läraren Linda brinner för elevernas hälsa

Mindre socker, mer rörelse – Läraren Linda brinner för elevernas hälsa

8 av 10 barn får för lite motion. Det visar en rapport från WHO, som dessutom menar att svenska barn får minst motion i Norden. Samtidigt äter många mer tillsatt socker än vad våra kroppar klarar av. Någon som vill ändra på det är Linda Nilsson, lärare på Thoren Framtid i Karlshamn.

Läs mer
En skola där många vill gå – Thoren Framtid Karlshamn

En skola där många vill gå – Thoren Framtid Karlshamn

På två år har Thoren Framtid i Karlshamn dubblerat elevantalet. Elevantalet har ökat från 90 till 200 elever på två år, det är en ökning med hela 80 procent.

Läs mer
Nora och Gabriel berättar om Thoren Framtids profiler

Nora och Gabriel berättar om Thoren Framtids profiler

Nora älskar fotboll, Gabriel musik. Genom Thoren Framtids profiler får de mellan 1–2 gånger i veckan en extra lektion i det de gillar mest.

Läs mer