Ny satsning på digital plattform – förebygger psykisk ohälsa

Ny satsning på digital plattform – förebygger psykisk ohälsa

 Dekorativt element
Nu är hösten här och skolan är igång igen. Ett perfekt tillfälle att testa nya vägar och verktyg för att ge eleverna en så bra grund inför framtiden som möjligt. Tillsammans med AB Lotusmodellen har Thoren Framtid Ronneby nu inlett pilotprojektet Trygga klassen. Genom en digital plattform ska eleverna få ta del av teman och innehåll som förebygger utanförskap och droger bland unga.

Det är AB Lotusmodellen Sölvesborg som har tagit fram plattformen Trygga klassen, med målet att förebygga droger, utanförskap och psykisk ohälsa. Tuffa och svåra ämnen, som kan vara svåra för barn och unga att ta till sig – men viktiga för framtiden.

– Unga människors psykiska ohälsa ökar, och det går snabbt, berättar P-O Mårtensson, VD Lotusmodellen.

– Många unga upplever också att de inte blir tillfrågade om saker som rör deras vardag. Vi måste samarbeta för att stoppa den här utvecklingen. Skolan är de ungas arbetsplats, det förebyggande arbetet startar redan i mellanstadier och fortsätter skoltiden ut, säger han.

Ett efterlängtat verktyg

I den digitala plattformen kan skolan arbeta utifrån nio teman, där varje skolklass väljer vilka teman de vill arbeta med. Där finns även enkäter, frågematerial, faktaunderlag och filmer samlade. Hela arbetet bygger på att skolan, elever, vårdnadshavare och elevhälsan har ett nära samarbete.

För Susanna Harju, specialpedagog på Thoren Framtid Ronneby, är det digitala verktyget Trygga klassen guld värt. Hon har saknat ett effektivt tillvägagångssätt för att lyfta frågor om ämnet.

– Det jag hoppas att verktyget ska ge oss är en gemenskap och ett samarbete i vårt förebyggande och hälsofrämjande arbete på skolan tillsammans med alla elever, vårdnadshavare och personal. Jag tänker att verktyget ska hjälpa oss att lyfta de ämnen som kan kännas svårt att prata om och ge mer kunskap till oss alla i skolan kring psykisk ohälsa, säger Susanna Harju.

Nu ska skolan börja använda Trygga klassen i skolarbetet och testa olika teman. Hösten på Thoren Framtid i Ronneby bjuder därmed på många spännande möjligheter!


FAKTA: DIGITALA VERKTYG PÅ THOREN FRAMTID

På Thoren Framtid är digitala verktyg en viktig del av undervisningen, och våra skolor använder bland annat smartboards och Schoolsoft.

 Dekorativt element

Fler nyheter

5-årsjubileum för lyckade restaurangprojektet

5-årsjubileum för lyckade restaurangprojektet

Ännu ett år, ännu en framgång för Thoren Framtid Ronnebys case ”Restaurangen”. På slutföreställningen kunde allmänheten ta del av elevernas fina restaurang-prototyper, men de största vinnarna var återigen eleverna som fått förankra flera viktiga ämneskunskaper i ett verkligt arbete.

Läs mer
Career Day

Career Day

Den 25 november hade vi en Career Day här på Thoren Framtid i Ronneby. Kolla in filmen från dagen här!

Läs mer
P4 Blekinge på besök för att prata om AI-verktyget Lexplore

P4 Blekinge på besök för att prata om AI-verktyget Lexplore

AI-teknik eller Artificiell Intelligens löper som en röd tråd genom Thoren Framtid, och det ser man inte minst på ett av de nya verktyg lärarna använder sig av för att bedöma elevernas läsförståelse.

Läs mer
Tidiga åtgärder och engagerat arbete har gett resultat för Thoren Framtid i Ronneby

Tidiga åtgärder och engagerat arbete har gett resultat för Thoren Framtid i Ronneby

Pandemi och distansundervisning. Men tack vare noggrant, hårt och engagerat arbete från en passionerad lärarkår samt bra stöttning från huvudmannen kan Thoren Framtid Ronneby nu ta sommarlov utan någon utbildningsskuld på grund av distansundervisningen till eleverna. - Vi har haft en stor vilja att hjälpa varandra i personalgruppen och vi har gjort allt vi orkat med, säger rektorn Anna Karlsson.

Läs mer
Tränaren Björn om nya fotbollsklassen

Tränaren Björn om nya fotbollsklassen

Björn Nilsson på Thoren Framtid Ronneby berättar oms kolans nya fotbollsklass. – Intresset för vår fotbollsprofil kommer öka, säger han.

Läs mer
Eleverna sporras av case: ”Restaurangen”

Eleverna sporras av case: ”Restaurangen”

Årets upplaga av Thoren Framtid Ronnebys ämnesintegrerade case”restaurangen” sporrar eleverna att använda sina nyfunna kunskaper i praktiken.

Läs mer
Elin Aronsson berättar om sin tid på Thoren Framtid

Elin Aronsson berättar om sin tid på Thoren Framtid

Med bara två månader kvar på sin tid i grundskolan innan det bär av till gymnasiet i höst tycker Elina Aronsson att Thoren framtid är det självklara valet av grundskola.

Läs mer
Intervju med judomästaren Zeb

Intervju med judomästaren Zeb

Zeb Olsson som vi tidigare har skrivit om tog i början av februari hem SM guld i judo, men hur går tankarna inför framtiden?

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Ny fotbollsklass på Thoren Framtid i Ronneby

Ny fotbollsklass på Thoren Framtid i Ronneby

Vi på Thoren Framtid är stolta över att vara en certifierad grundskola inom fotboll av SvFF! Det innebär att vi har rätt verktyg och kunskap för att hjälpa våra elever att nå så långt som möjligt inom sporten. Därför har vi nu startat en fotbollsklass för de elever som vill satsa på fotbollen.

Läs mer
Zeb tog hem SM-guldet i judo

Zeb tog hem SM-guldet i judo

Under helgen 1-2 februari gick SM i judo av stapeln i Malmö. En av våra elever i åk 9, Zeb Olsson, vann SM-guld i Judo i sin åldersklass, pojkar U18 -60kg.

Läs mer
P4 Blekinge intervjuade Thoren Framtid i Ronneby

P4 Blekinge intervjuade Thoren Framtid i Ronneby

Dagen innan starten för den årliga upplagan av Kalvinknatet i Ronneby medverkade elever från Thoren framtid i P4 Blekinges förmiddagsreportage. Thoren Framtid har alltid ett högt deltagarantal i löpartävlingen som är Sveriges största löparlopp för barn. Inför årets upplaga har Thoren Framtid i Ronneby varit med och hjälpt arrangören FIF Gnistan med bland annat brevutskick av föranmälningar.

Läs mer