Thoren Framtid Kalmar digitaliserar öppet hus

Thoren Framtid Kalmar digitaliserar öppet hus

 Dekorativt element
När många fysiska evenemang tvingats ställa in tänkerThoren framtid lite annorlunda och flyttar nästa öppet hus online.

Coronaviruset har gjort att vi som så många andra tvingats ställa in de fysiska evenemang vi tidigare planerade. Tur då att Thoren Framtid Kalmar tänker utanför lådan och bjuder in till öppet hus via en live-stream på Facebook.

Ta chansen att träffa oss på Thoren framtid 5 maj kl. 18.00 direkt från datorn eller telefonen bekvämt från ditt eget hem. Vi kommer ge digen guidad tur av skolan och låta er träffa elever såväl som lärare och rektor. Du kommer också via en chatt ha möjlighet att ställa och få dina frågor besvarade direkt under sändning.

Missa inte chansen att lära känna oss på Thoren framtid bättre. Sändningen sker på Thoren framtids Facebook. www.facebook.com/Thorenframtidkalmar

 Dekorativt element

Fler nyheter

Elevernas initiativ blev multisportplan

Elevernas initiativ blev multisportplan

På Thoren Framtid värderas inte bara kunskaper i olika skolämnen högt, utan även elevernas engagemang för att göra en skillnad i samhället. För knappt tre år sedan beslutade en grupp elever från Thoren Framtid Kalmar att påverka sin omvärld. De hade en vision om att skapa en multisportplan – och nyligen fick eleverna se sin dröm bli verklighet när ritningarna till den planerade planen visades.

Läs mer
Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

I mars fick välkomnade Thoren Framtid Kalmar skådespelaren Fabian Hedlund till skolan. På agendan stod en interaktiv föreställning om ett knepigt dilemma – där eleverna fick vara med och bestämma utgången.

Läs mer
Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Här arbetar en engagerad och väl sammansvetsad personalgrupp som verkligen brinner för fritidsverksamheten. Många har arbetat tillsammans i många år, vilket visar på en hög trivsel och nöjdhet, något som också avspeglar sig i verksamheten.

Läs mer