Thoren Framtid Kalmar fixade Jerusalema Challange – nu skickar skolan utmaningen vidare

Thoren Framtid Kalmar fixade Jerusalema Challange – nu skickar skolan utmaningen vidare

 Dekorativt element
Eleverna på Thoren Framtid i Kalmar fick bara tre minuter på sig. Trots det klarade de den berömda utmaningen Jerusalem Challange alldeles strålande. Thoren Framtid i Växjö är nu nästa skola på tur att ta sig an den kända dansen till låten Jerusalema.

Kanske har du stött på klippen från andra som gjort Jerusalema Challange? Det är en utmaning som började få fart redan i februari förra året.

Utmaningen föddes när dansare från Angola satte ihop en koreografi till Jerusalema, en låt av Sydafrikanske DJ Master KG och sångerskan Nomcebo Zikode. Både låten och dansen blev en stor framgång, och snart började många testa den själva och utmana varandra.  

Med restriktionerna ökade succén med dansen och låten ytterligare, och den har nu fört samman miljontals människor över hela världen.

Utmaningen har spridit sig ända till Thoren Framtid i Kalmar som tog sig an dansen på rekordkort tid – resultatet kan du se här nedan! Systerskolan Thoren Framtid i Växjö är nu näst på tur att genomföra Jerusalema Challenge.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Elevernas initiativ blev multisportplan

Elevernas initiativ blev multisportplan

På Thoren Framtid värderas inte bara kunskaper i olika skolämnen högt, utan även elevernas engagemang för att göra en skillnad i samhället. För knappt tre år sedan beslutade en grupp elever från Thoren Framtid Kalmar att påverka sin omvärld. De hade en vision om att skapa en multisportplan – och nyligen fick eleverna se sin dröm bli verklighet när ritningarna till den planerade planen visades.

Läs mer
Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

I mars fick välkomnade Thoren Framtid Kalmar skådespelaren Fabian Hedlund till skolan. På agendan stod en interaktiv föreställning om ett knepigt dilemma – där eleverna fick vara med och bestämma utgången.

Läs mer
Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Här arbetar en engagerad och väl sammansvetsad personalgrupp som verkligen brinner för fritidsverksamheten. Många har arbetat tillsammans i många år, vilket visar på en hög trivsel och nöjdhet, något som också avspeglar sig i verksamheten.

Läs mer