Thoren Framtids elever attackerar – med poesin som vapen

Thoren Framtids elever attackerar – med poesin som vapen

 Dekorativt element
Att läsa poesi och dikter behöver inte vara något du gör ensam och i tystnad. Det bevisar eleverna på Thoren Framtid i Älmhult. Under Läsfestveckan i Älmhults bibliotek ”attackerar” de besökarna med upplästa dikter.

 

Eleverna på Thoren Framtid, som går i sjätte klass, har själva skrivit dikterna som de sedan läser upp högt i biblioteket. De turas om att besöka biblioteket för att leta upp lämpliga offer. Men innan de läser upp sin poesi frågar de om lov, vilket de oftast också får för de överraskade – och glada – biblioteksbesökarna.

Och diktattackerna verkar ha blivit något av en hit iÄlmhult. Smålandsposten skrev en artikel om eleverna under rubriken ”Morgondagens poeter attackerar.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Det finns inga nyheter att visa