Verksamhetschefen Victoria Svensson berättar om sitt jobb

Verksamhetschefen Victoria Svensson berättar om sitt jobb

 Dekorativt element
Fem snabba frågor med Victoria Svensson, verksamhetschef på Thoren Framtid.

Vad är det roligaste med ditt jobb?

- Det roligaste med mitt jobb är när jag besöker skolorna och får träffa elever och personal.Att möta människor är bland det bästa som finns. Att se elevernas – och personalens kraft att arbeta mot sina mål är enormt meningsfullt.

 

Vad jobbade du med innan du började på Thoren Framtid?

- Jag var rektor på en grundskola i Örebro.

 

Varför ska jag som förälder välja Thoren Framtid?

- Barnen och ungdomarna på Thoren Framtid möter lärare, övrig personal och skolledare som brinner för sitt uppdrag. Fokus är att utveckla eleverna till goda samhällsmedborgare och att de når så långt som möjligt i sin kunskapsinhämtning. Vår personal lever våra värdeord: mod, kraft, passion och stort hjärta.

 

Vad gör dig glad på jobbet?

- Att höra när rektorer beskriver framgång på sin skola. Det kan vara en elev som haft svårigheter men nu når måluppfyllelse eller exempelvis en arbetsgrupp som testar ett nytt arbetssätt och utvecklas.

 

Vad gillar du att göra på fritiden?

- I och med att jag reser mycket i mitt jobb och får många intryck så umgås jag mycket med min familj på fritiden, gärna genom en promenad i skogen för att hitta ny kraft och energi.

 

 

 Dekorativt element

Fler nyheter

Välkommen till ett nytt läsår!

Välkommen till ett nytt läsår!

Hej och välkomna till ett nytt läsår. Till alla nya elever – välkomna, vi ser fram emot att lära känna er! Till alla befintliga elever – som vi har saknat er!

Läs mer
Verksamhetschefen Victoria Svensson berättar om sitt jobb

Verksamhetschefen Victoria Svensson berättar om sitt jobb

Fem snabba frågor med Victoria Svensson, verksamhetschef på Thoren Framtid.

Läs mer
Information om öppet hus och events

Information om öppet hus och events

På grund av Coronaviruset ställer vi in samtliga öppet hus och övriga events under mars och april.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Jämställdhetsdag på Thoren Framtid Falkenberg

Jämställdhetsdag på Thoren Framtid Falkenberg

Många föreställningar bland eleverna om vad som var flickigt och pojkigt. Då ordnade Thoren Framtid i Falkenberg en jämställdhetsdag för hela skolan – som bjöd på många spännande diskussioner och tankar kring genus.

Läs mer
Insamling till Musikhjälpen 2019 ThorenFramtid Falkenberg

Insamling till Musikhjälpen 2019 ThorenFramtid Falkenberg

Under hösten har eleverna på Thoren Framtid i Falkenberg arbetat med att förbereda inför insamling till årets upplaga av Musikhjälpen. Lärarna tillsammans med eleverna bestämde tidigt att de skulle skapa alster/konstverk och öva in låtar samt dans inför en basar som skulle hållas på skolan under musikhjälpenveckan. Elevernas engagemang i arbetet har varit enormt och deras vilja att få hjälpa andra har varit stor!

Läs mer