Att springa har aldrig varit roligare för eleverna på Thoren Framtid

Att springa har aldrig varit roligare för eleverna på Thoren Framtid

 Dekorativt element
I september förra året sprang Thoren Framtid i Kalmar för Världens barn – och nu var det dags igen. På grund av corona kunde inte alla springa samtidigt, men det var ändå roligt, berättar eleverna.

Temat på loppet var att springa för sin egen och för andras hälsa. Innan loppet har klasserna pratat om och lärt sig om barns rättigheter, vilket gjorde att eleverna verkligen fick en insyn i hur viktigt loppet var.Och det gjorde skillnad under loppet.

– Hade vi inte sprungit för att andra barn ska få det bättre, så hade vi aldrig orkat springa så långt som vi gjorde, säger eleverna i årskurs 4 till Världens barn i en artikel.  

Eleverna har bland annat fått lära sig om att vissa barn inte har ett eget hem, mat och kläder, och vilka konsekvenser det har för deras framtid. När de sprang loppet kunde eleverna därmed känna sig riktigt stolta över att göra skillnad på riktigt. Nu ser de redan fram emot nästa lopp, då de förhoppningsvis kan springa tillsammans hela skolan.

Bildkälla: Världens Barn

 Dekorativt element

Fler nyheter

Elevernas initiativ blev multisportplan

Elevernas initiativ blev multisportplan

På Thoren Framtid värderas inte bara kunskaper i olika skolämnen högt, utan även elevernas engagemang för att göra en skillnad i samhället. För knappt tre år sedan beslutade en grupp elever från Thoren Framtid Kalmar att påverka sin omvärld. De hade en vision om att skapa en multisportplan – och nyligen fick eleverna se sin dröm bli verklighet när ritningarna till den planerade planen visades.

Läs mer
Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

I mars fick välkomnade Thoren Framtid Kalmar skådespelaren Fabian Hedlund till skolan. På agendan stod en interaktiv föreställning om ett knepigt dilemma – där eleverna fick vara med och bestämma utgången.

Läs mer
Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Här arbetar en engagerad och väl sammansvetsad personalgrupp som verkligen brinner för fritidsverksamheten. Många har arbetat tillsammans i många år, vilket visar på en hög trivsel och nöjdhet, något som också avspeglar sig i verksamheten.

Läs mer