Saga drömmer om att jobba med djur i framtiden

Saga drömmer om att jobba med djur i framtiden

 Dekorativt element
Saga går i åk 4 har snart gått sitt första läsår på Thoren Framtid och är nöjd med tillvaron.

Hej Saga, berätta lite om vad som gjorde att du började på skolan?

Jag ville prova något nytt, för att jag ville må bättre av skolan än vad jag gjorde innan och det kändes bra redan från början här. Nu känner jag mig trygg och lärarna uppmuntrar mig och lär ut på ett sätt som jag förstår.

Och här är du nu, hur är det att gå på Thoren framtid?

Jag trivs mycket bättre nu. På min gamla skola ville jag inte göra läxor, men här vill jag göra läxorna. Nu vill jag det för jag förstår läxorna bättre. Lärarna lär mig på ett annat sätt här och det gör att jag förstår bättre och det är roligare nu. Jag tycker mina lärare är snälla, roliga och positiva.

Går du en profil (elevensval)? Vilken profil har du valt?
- Vi har en med hela klassen, jag tycker det är bra, för alla får vara med och bestämma vad vi ska göra. Jag trivs på lektionerna och vi i klassen har bra gemenskap, det är alltid något kul som händer.


Vad vill du jobba med när du blir stor?
- Senare i livet när jag jobbar så vill jag ha ett jobb som jag trivs med. Jag vill jobba med djur, min familj har alltid haft husdjur hemma. Mina stora intressen är att vara ute och pyssla med min djur hemma, vi har illrar, hästar, hjortar, katter och hund.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Succé för Career Day på Thoren Framtid Älmhult

Succé för Career Day på Thoren Framtid Älmhult

Vad gör egentligen en brandman, butiksanställd, designer eller undersköterska på jobbet? Det fick eleverna på Thoren Framtid i Älmhult veta under Career Day – en inspirationsdag inför vidare studier och framtidsval. - Det blev verkligen jätteuppskattat, säger rektorn Malin Johansson.

Läs mer
Lyckad premiär för grillkväll på Thoren framtid i Älmhult

Lyckad premiär för grillkväll på Thoren framtid i Älmhult

Thoren framtid i Älmhult bjöd på grillkväll som lockade många barnfamiljer. Ute på skolgården fick barn och vuxna äta korv och delta i olika aktiviteter.

Läs mer
Succé för första digitala öppna huset

Succé för första digitala öppna huset

När det inte längre är möjligt med stora folksamlingar tänker Thoren Framtid nytt. Och nu i veckan var det TF Älmhults tur att ha sitt första digitala öppna hus.

Läs mer
Thoren Framtid Älmhult digitaliserar Öppet hus

Thoren Framtid Älmhult digitaliserar Öppet hus

Missa inte Thoren Framtids livesända Öppna hus på Facebook!

Läs mer
Måns i åk 9 är väl förberedd för gymnasiet

Måns i åk 9 är väl förberedd för gymnasiet

Vi har träffat Måns på Thoren Framtid som är redo för att ta klivet och börja gymnasiet till hösten.

Läs mer
Amina är redo för gymnasiet efter sina tre år på Thoren Framtid

Amina är redo för gymnasiet efter sina tre år på Thoren Framtid

Amina är en av eleverna som nu avslutar sina tre år på Thoren Framtid då det snart är dags för nya äventyr på gymnasiet. - Jag får lättare hjälp av lärarna och tycker jag lär mig mer här. Skolan som är mindre passar mig mycket bra.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Thoren Framtids elever attackerar – med poesin som vapen

Thoren Framtids elever attackerar – med poesin som vapen

Att läsa poesi och dikter behöver inte vara något du gör ensam och i tystnad. Det bevisar eleverna på Thoren Framtid i Älmhult. Under Läsfestveckan i Älmhults bibliotek ”attackerar” de besökarna med upplästa dikter.

Läs mer