Thoren Framtids goda kunskapsresultat uppmärksammas nationellt

Thoren Framtids goda kunskapsresultat uppmärksammas nationellt

 Dekorativt element
Kunskapsresultaten för Thoren Framtids grundskolor ligger över rikssnittet. Dessutom når flertalet av skolorna det absoluta toppskiktet med nästan 100 % gymnasiebehörighet. Dessa resultat uppmärksammas nu även i rikstäckande medier.

Under våren har det gått att läsa om Thoren Framtids höga examensgrad, systematiska kvalitetsarbete och framgångsrika undervisningsmetoder.  

Efter rapporten från Friskolornas Riksförbund – som släpptes i december och visade att åtta av Thoren Framtids tolv grundskolor ligger i det absoluta toppskiktet med närmare 100 procent gymnasiebehörighet, samt att skolorna 2022/2023 gjorde sitt bästa samlade kunskapsresultat hittills – har
ThorenGruppen lyft fram flertalet av dessa skolor.  

Men under den senaste tiden har framgångarna även exponerats nationellt. I både Aftonbladet och Expressen har läsarna kunnat ta del skolornas arbete med bland annat måluppfyllelse, elevhälsa och kollegialt lärande.  

– Vi är jätteglada att flera av våra skolor sticker ut positivt i statistiken med fina resultat. Det är ett kvitto på att vi är på rätt väg, säger verksamhetschef i Sara Lundberg i tidningsartikeln.  

I artikeln uttalar sig även rektorerna Anna Karlsson på Thoren Framtid Axona, Lena Häggström på Thoren Framtid Vargen och Vita Vidderna samt Eva Svensson på Thoren Framtid Sandbergska.

 Dekorativt element

Fler nyheter

För sjuttonde året – 100 procent av Axonas elever har gymnasiebehörighet

För sjuttonde året – 100 procent av Axonas elever har gymnasiebehörighet

För sjuttonde året har 100 procent av eleverna på Thoren Framtid Axona i Tollarp, Kristianstad, gymnasiebehörighet.– Vi backar aldrig från att gå den extra milen för att eleverna ska lyckas, säger Anna Karlsson, rektor på skolan.

Läs mer
Kommer utklädd till skolan som vetenskapsmän – enorm succé

Kommer utklädd till skolan som vetenskapsmän – enorm succé

Andreas Andersson, lärare och biträdande rektor på Thoren Framtid Axona i Kristianstad, gör succé med sina teaterföreställningar. Under sista veckan varje hösttermin kommer han utklädd till olika vetenskapsmän och showar för eleverna.– Det är många timmar hos frisören den veckan, säger han och skrattar.

Läs mer
Började odla i skolan – fick uppmärksamhet över hela Sverige

Började odla i skolan – fick uppmärksamhet över hela Sverige

Ett test med lådor för hydroponisk odling blev startskottet för Thoren Framtid Axona i Kristianstad. I dag sitter man med i Riksförbundet Svensk Trädgårds styrelse, recenserar odlingsböcker, är med på mässor och skriver odlingsinstruktioner till andra skolor – till och med till skolor i Uganda.– Det är ett helt fantastiskt arbete, säger Andreas Andersson, lärare och biträdande rektor.

Läs mer