Frukostsnack startskottet på internationellt SMART-samarbete i Växjö

Frukostsnack startskottet på internationellt SMART-samarbete i Växjö

 Dekorativt element
Det började med att en elev en morgon frågade vad läraren Ola Brorson åt till frukost. Det slutade med ett fullskaligt, digitalt skolsamarbete mellan årskurs 8 på Thoren Framtid i Växjö och en skola i Miami, USA. - När jag började som lärare kunde jag bara drömma om det här, säger Ola Brorson.

När Ola fick frukostfrågan på en lektion i våras fick han idén att kolla om någon av hans internationella kontakter i SMART Technology-gruppen (Thoren Framtid i Växjö är utsedd till en SMART Exemplary School) ville svara på frågan, och han fick napp.


Phil Kurbis, teknikchef på Divine Savior Academy i Miami, Florida, USA, plockade upp bollen och de började planera lektioner mellan amerikanska elever och Thoren Framtid-eleverna i Växjö – med frukosten som dörröppnare.

Ola Brorson lärare på Thoren Framtid i Växjö är en ”SMART Ambassador” och skola är utsedd till en ”SMART Exemplary School” för sitt strategiska arbete med att föra in digitala verktyg i undervisningen

- På första lektionen vi hade ihop – som vi körde via Lumio – så inledde vi med att diskutera vad eleverna åt till frukost. Det är en enkel fråga men den öppnar så många dörrar, alla kan diskutera det och kan ju skilja ganska mycket mellan vad eleverna äter till frukost, säger visionären Ola, som är en SMART Ambassador och som lever sin lärardröm just nu.

- Tack vare SMART har vi fått tillgång till ett globalt nätverk samtidigt som jag får inspiration som lärare. När jag började som lärare för många, många år sedan kunde jag bara drömma om det här, att ha dialoger och konversationer med lärare i Italien, USA, Kanada eller någon annanstans i världen, säger Ola Brorson.

Pandemin visade vilken potential det finns i den digitaliserade undervisningen – något som Thoren Framtid verkligen tagit fasta på i sitt utbyte med Divine Savor Academy. Det skiljer nästan 8 000 kilometer och sex timmar mellan Växjö och Miami men med digitaliseringens möjligheter har samarbetet fungerat utmärkt och årskurs 8-eleverna har fått många nya bekantskaper på andra sidan Atlanten. Klasserna har haft geografilektioner tillsammans, diskuterat kulturella skillnader, fått göra multimediapresentationer och haft diskussioner i smågrupper.

I september möttes eleverna också för första gången för en gemensam, digital livelektion.

- Det var otroligt roligt. Vi har ju samarbetat sedan i våras och det var kul att äntligen få mötas live. En del elever har också mötts på fritiden genom att spela Playstation, det tycker vi är lite häftigt, säger Ola och får medhåll i sin entusiasm av kollegan Gabriela Vargas, språklärare på Divine Savour Academy.

- Det här utbytet har fått våra elever att inse att vi alla är världsmedborgare och det skapar alltid mer ödmjukhet och empati för andra när man får lära känna människor i andra kulturer och länder, säger hon.

Thoren Framtids samarbete med Divine Savior Academy har nu också uppmärksammats av företaget SMART Technology. De bjöd i veckan in Thoren Framtid till en stor digital konferens som en del av kampanjen ”Connections that Matters”. På konferensen deltog lärarkollegor från hela världen – och OECD:s ordförande, som i den första paneldebatten lyfte vikten av internationella relationer, något som den utvecklingsorienterade Växjöskolan redan tagit fasta på. Thoren Framtids samarbete lyftes också som ett positivt exempel på konferensen.

- Det som var lite roligt på panel-debatten var att det fanns jättemånga fina lokala exempel på hur man använde teknologin, men vi var de enda som hade ett internationellt samarbete mellan klassrummen. Tanken är ju att vi ska fortsätta samarbetet med Miami och det är lite häftigt att vi som skola i Växjö kan gå i bräschen, säger Ola Brorson innan han avslutar:

- Vi går på en skola som heter Thoren Framtid och det är just framtiden vi förbereder våra elever på.

Thoren Framtid i Växjö samarbetar sedan i våras med en skola i Miami, USA. Nyligen hade två årskurs 8-klasser i Växjö sin första livelektion med eleverna i USA.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Thoren Framtid Växjö blomstrar i globalt utbyte – svenska och spanska elever inspirerar varandra

Thoren Framtid Växjö blomstrar i globalt utbyte – svenska och spanska elever inspirerar varandra

Nyligen deltog eleverna på Thoren Framtid Växjö och en partnerskola i södra Spanien i ett gemensamt Erasmus+ projekt där de arbetade tillsammans och skapade en lärorik upplevelse. Eleverna från båda skolorna fick möjlighet att utveckla sina språkkunskaper, personliga färdigheter och kulturella förståelse genom att delta i olika aktiviteter och dela med sig av sina erfarenheter.

Läs mer
Daniela stortrivs med att undervisa utanför boxen

Daniela stortrivs med att undervisa utanför boxen

Projekt tillsammans med skolor i hela Europa, pressträffar, resor samt brevväxling med tyska skolelever. På Thoren Framtid lär sig eleverna nära verkligheten, något tyskläraren Daniela Franzke på Thoren Framtid i Växjö verkligen anammat. – Det viktigaste är att eleverna känner sig motiverade, säger Daniela.

Läs mer
Ida och Lukas lärde ut om studieteknik och gymnasieval

Ida och Lukas lärde ut om studieteknik och gymnasieval

Optimera studieteknik samt tagga till och tipsa inför gymnasievalet. Det var temat när Thoren Framtid Växjö-niorna Ida Johansson och Lukas Nilsson höll presentationer för alla åttondeklassare på skolan. – Det var roligt varje gång. Det kändes nyttigt, säger Lukas.

Läs mer
Allan tävlar för Sverige i Europeiska Olympiaden i kemi

Allan tävlar för Sverige i Europeiska Olympiaden i kemi

Allan Ismail går på Thoren Framtid Växjö och är en hejare på matematik och naturvetenskapliga ämnen. Nu har Allan som en av sex svenska ungdomar kvalificerat sig till den Europeiska Olympiaden i Tjeckien där han ska tävla i kemi.

Läs mer
Thoren Framtid Växjö till riksfinal i Kockduellen

Thoren Framtid Växjö till riksfinal i Kockduellen

Det finns riktiga talanger i köket på Thoren Framtid i Växjö! Niondeklassarna Thea Arhoff och Tindra Samuelsson är nämligen klara för riksfinal i Stockholm i Kockduellen.

Läs mer
Specialutbildning i Växjö - HandCheck-maskin gav eleverna svart på vitt

Specialutbildning i Växjö - HandCheck-maskin gav eleverna svart på vitt

Tvättar du händerna ordentligt? På Thoren Framtid i Växjö fick eleverna svart på vitt när de fick chansen att använda en handcheck-maskin. - Som skolsköterska ser jag det som viktigt att vi inom skolan hjälps åt att fokusera ännu mer på goda levnadsvanor, säger skolsköterskan Ann-Sofi Holmberg.

Läs mer
Digitalt och globalt: Thoren Framtid i framkant inom digitalt lärande

Digitalt och globalt: Thoren Framtid i framkant inom digitalt lärande

Enligt läroplanen ska digitala verktyg ingå i ämnen som matematik och teknik. Trots det är det få skolor som uppfyller kraven, visar en rapport från Skolinspektionen. På Thoren Framtid är det digitala en självklar och viktig del av utbildningen, något som har prisats av SMART Technologies.

Läs mer
Omer gillar gemenskapen

Omer gillar gemenskapen

Vi träffade Omer Latifi som nu går i klass 8. Kompisarna och gemenskapen fick Omer att välja Thoren Framtid Växjö.

Läs mer
En skola med digital undervisning fick Allan att välja rätt

En skola med digital undervisning fick Allan att välja rätt

Vi träffade Allan Ismael som nu går i klass 7:2 röd och som brinner för programmering och fysik.

Läs mer
Shifaa ser framemot att börja gymnasiet

Shifaa ser framemot att börja gymnasiet

Vi träffade Shifaa Amin som nu går i klass 9 och som snart ska börja gymnasiet.

Läs mer
Maja är redo för nya utmaningar på gymnasiet

Maja är redo för nya utmaningar på gymnasiet

Vi träffade Maja Hansson som nu går i klass 9 -2 röd och som snart ska börja gymnasiet. Maja började på Thoren framtid i åk 6 och är nu redo för nya utmaningar.

Läs mer
Matteo flyttade från Brasilien till Sverige –  nu stortrivs han med tillvaron på Thoren Framtid

Matteo flyttade från Brasilien till Sverige – nu stortrivs han med tillvaron på Thoren Framtid

Vi har träffat Matteo Birgesson som nu går i klass 9 -2 röd och som snart ska börja gymnasiet.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Thoren Framtid först i Sverige att bli en SMART Exemplary School

Thoren Framtid först i Sverige att bli en SMART Exemplary School

Under flera år har Thoren Framtid arbetat med att på bästa sätt föra in digitala verktyg i undervisningen. Nu är Thoren Framtid först i Sverige med att bli en SMART Exemplary School – en bekräftelse på att skolornas arbete har gett resultat. Thoren Framtid är dessutom först i världen med att som ett helt varumärke få utmärkelsen.

Läs mer
Drömmen om prao i USA blev sann

Drömmen om prao i USA blev sann

Thoren Framtid har haft ett tätt samarbete med Kansas State University i USA sedan 2014. Svenskfödda Lotta Larson är professor i pedagogik där och hennes elever coachar de svenska eleverna via nätet som en del av utbildningen. När professor Larson besökte Thoren Framtid hösten 2018 fick niondeklassarna Emmy Annetun, Filippa Hedenfalk-Jonsson och Ella Sjöberg en idé. De ville göra sin prao på universitet i USA.

Läs mer
Annika Almgren nominerad till Lärargalan 18 november

Annika Almgren nominerad till Lärargalan 18 november

Annika Almgren, Thoren Framtid Växjö, har blivit nominerad till Lärargalan 18 november. Lärargalan är Sveriges största gala för lärare. Under en galakväll får landets lärarprofession stå i rampljuset för att hylla deras fantastiska arbete.

Läs mer