Lärare och elev startar podd tillsammans

Lärare och elev startar podd tillsammans

 Dekorativt element
På Thoren Framtid Växjö har eleven Noa Tatar i åttan och engelskläraren Ola Brorson startat podden "What's up, Future?!". Där pratar de om vad som händer på skolan.

Målet är att släppa ett avsnitt i veckan och varje vecka har de en gäst med.

I det senaste avsnittet – avsnitt 6 – går de igenom vad som har hänt i veckan och tittar in i framtiden. De samtalar om Erasmus och de samarbeten som skolan har med skolor i andra länder. Veckans gäster är Ellie och Wilma och de berättar om sin förening, Växjö Ravens. Växjö Ravens är en basketklubb i Växjö. Och som vanligt presenteras vinnaren av bästa lunchen!  

Gå gärna in och lyssna och följ podden här.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en skola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips för då du är på plats på skolan.

Läs mer
Tack till alla som kom på Öppet hus

Tack till alla som kom på Öppet hus

Vi på Thoren Framtid Växjö vill rikta ett stort tack till alla som besökte oss på Öppet hus 10 oktober!

Läs mer
Thoren Framtid Växjö blomstrar i globalt utbyte – svenska och spanska elever inspirerar varandra

Thoren Framtid Växjö blomstrar i globalt utbyte – svenska och spanska elever inspirerar varandra

Nyligen deltog eleverna på Thoren Framtid Växjö och en partnerskola i södra Spanien i ett gemensamt Erasmus+ projekt där de arbetade tillsammans och skapade en lärorik upplevelse. Eleverna från båda skolorna fick möjlighet att utveckla sina språkkunskaper, personliga färdigheter och kulturella förståelse genom att delta i olika aktiviteter och dela med sig av sina erfarenheter.

Läs mer