Fullspäckad Career Day gav eleverna nya framtidsdrömmar

Fullspäckad Career Day gav eleverna nya framtidsdrömmar

 Dekorativt element
Vad gör egentligen en frisör, läkare, klubbchef eller kassörska på jobbet? Det fick eleverna på Thoren Framtid Hässleholm veta under Career Day. - Det är kul för barnen att få höra hur olika arbeten fungerar i verkligheten, säger rektorn Anne Henrichson.

För två år sedan funderade Thoren Framtid i Hässleholm på hur man skulle kunna ta det verklighetsbaserade lärandet till nästa nivå.
Svaret blev ”Career Day” – där man bjöd in en mängd olika yrkesgrupper till skolan för att berätta om sina olika jobb.
- Det står ju mycket i läroplanen om att vi ska ha ett verklighetsbaserat lärande och vi ska ju även ge eleverna tro och drömmar om framtiden. Vi hade ju jobbat mycket med att bjuda in människor till skolan tidigare men med Career Day så kunde vi ta ett samlat grepp och göra en schemabrytande dag, säger Anne Henrichson.
Den 20 oktober arrangerade man den tredje upplagan av Career Day på skolan. Det var ett späckat program för alla elever. Totalt var hela 38 föreläsare på plats under en heldag i framtidsdrömmarnas tecken.
- Det var riktigt fräckt. Eleverna fick välja mellan sex-sju olika föreläsare den dagen. En ytterligare aspekt i att arrangera en sån här dag utformad som en mässa är ju att eleverna får träna sin valkompetens. Vilka föreläsare är jag som elev intresserad av att lyssna på och vilka yrken skulle jag vilja veta mer om?, berättar Anne.
Det var en bred flora av yrkesgrupper på plats på skolan. Jenny Damgaard berättade om vilka olika arbetsuppifter hon har i sitt jobb som klubbchef för svenska mästarna FC Rosengård, en influencer berättade om för- och nackdelar med sitt jobb och sedan fanns massor ”vanliga” yrkesgrupper på plats, som bland annat frisör, brandman, läkare, kassörska och polis.
- Det är viktigt att ha en bredd i de yrkesgrupper som bjuds in, alla barn vill eller kan ju inte läsa till jurist eller läkare, säger Anne som nu också fått se fler Thoren Framtid-skolor snappa upp konceptet.
- Det är bra att det sprids för vi ska ju förbereda våra elever på framtiden och ge dem framtidsdrömmar.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Dags för skolstart – “Skönt att vara tillbaka”

Dags för skolstart – “Skönt att vara tillbaka”

Sommarlovet är en skön tid av sol, bad och värme. Men det kan också bli lite långtråkigt. I alla fall om du frågar Majken, som tillsammans med Cleo, Adelia och många därtill påbörjade ett nytt och lärorikt läsår på Thoren Framtid Hässleholm.

Läs mer
Thoren Framtid Hässleholm - Julbasar 2022

Thoren Framtid Hässleholm - Julbasar 2022

Julbasaren levererar igen på Thoren Framtid i Hässleholm. Ta en titt på vår film från tillställningen!

Läs mer
Tildas debattinlägg var startskottet – nu erbjuder Thoren Framtid i Hässleholm gratis mensskydd till eleverna

Tildas debattinlägg var startskottet – nu erbjuder Thoren Framtid i Hässleholm gratis mensskydd till eleverna

14-åriga Tilda Bondesson från Thoren Framtid Hässleholm tog bladet från munnen. På svenska lektionen skrev hon en debattartikel att det borde erbjudas gratis mensskydd i skolan. Det fick hennes rektor Anne Henrichson att reagera och inte minst agera.

Läs mer
Thoren Framtid Hässleholm utökar igen: "Här är ingenting omöjligt"

Thoren Framtid Hässleholm utökar igen: "Här är ingenting omöjligt"

Skolan öppnade med 12 barn 2013. Sedan dess har Thoren Framtid Hässleholm växt för varje år. När skolan öppnar i höst har den 460 elever och innan terminsstart ska skolan byggas om igen.

Läs mer
Nya minibussen stor tillgång för eleverna

Nya minibussen stor tillgång för eleverna

Thoren Framtid Hässleholm kan nu presentera sin nya minibuss – som blir en stor tillgång för eleverna. Skolan tackar alla samarbetspartners och sponsorer som gjort detta möjligt.

Läs mer
Se den nya hoppbanan för rörelseglädje

Se den nya hoppbanan för rörelseglädje

Nu är äntligen hinderbanan på plats. Banan är utformad med små hästhoppningshinder för barn. Den öppnar upp för många möjliga lekar och är ett väldigt bra sätt för att få igång barnens rörelse.

Läs mer
Naya och Leia gillar tillvaron på Thoren Framtid

Naya och Leia gillar tillvaron på Thoren Framtid

Vi träffade Naya och Leia som nu går i klass 5 blå. Två glada fotbollstjejer som verkligen gillar tillvaron på Thoren Framtid.

Läs mer
Moa gillar det digitala

Moa gillar det digitala

Vi har träffat Moa Oredsson, en av våra lever på Thoren Framtid Hässelholm som berättade lite om sig själv och vad hon tycker om att gå här.

Läs mer
Maximus i åk 9 är nöjd med tillvaron

Maximus i åk 9 är nöjd med tillvaron

”Jag har fått mer struktur i mina studier än tidigare och lärarna är kompetenta vilket lett till högre betyg.”

Läs mer
Skolbytet gjorde stor skillnad för Alice

Skolbytet gjorde stor skillnad för Alice

Vi har träffat Alice Johansson som nu går i klass 6 grön och som snart ska börja högstadiet. Att ett miljö- och skolbyte kan ge en skjuts i rätt riktning är något Alice har fått erfara. - Efter ett år på Thoren Framtid har jag blivit mer motiverad och tycker skolan är rolig, nu ser jag framemot högstadiet som börjar till hösten.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Thoren Framtid var ett naturligt val för Emma

Thoren Framtid var ett naturligt val för Emma

För Emma Linnér och hennes barn Jackson och London var Thoren Framtid det självklara valet. Från första gången Emma hörde att Thoren Framtid skulle starta bestämde hon sig för att barnen skulle gå där. Nu går Jackson i första klass och han stortrivs, berättar hon.

Läs mer
Ett flexibelt klassrum – Sara anpassar klassrummet efter eleverna

Ett flexibelt klassrum – Sara anpassar klassrummet efter eleverna

Alla barn är olika och ingen lektion är den andra helt lik. Det här är något som läraren Sara Johansson på Thoren Framtid i Hässleholm har tagit fasta på. Hon använder klassrummets alla möjligheter för att skapa en pedagogisk undervisning.

Läs mer