Syprojekt på Thoren Framtid uppmärksammas av media

Syprojekt på Thoren Framtid uppmärksammas av media

 Dekorativt element
För andra året i rad har åttorna på Thoren Framtid i Hässleholm fått shoppa begagnat och sedan övat kreativitet och återbruk i ett och samma projekt – och skapelserna finns att beskåda i Röda Korsets skyltfönster. – Man får försöka ändra och påverka det man kan, säger Sanna-Lie Lilja, textilslöjdlärare på skolan, i ett stort reportage i tidningen Norra Skåne.

Åtta elever fick följa med till Röda Korsets butik och där fick de shoppa begagnade kläder åt sig själva och övriga klassen. Och sedan kunde de börja skapa.

– Någon sydde om en klänning och kortade ärmarna. Det har sytts om gamla jeans till hattar och kepsar har gjorts om där man bara sparat själva skärmen. Och det har blivit necessärer, säger Sanna-Lie.

Projektet var uppskattat bland eleverna och många fick upp ögonen för second hand.

I ytterligare några veckor finns skapelserna att beskåda i Röda Korset i Hässleholms skyltfönster.

Läs hela artikeln här (PLUS).

 Dekorativt element

Fler nyheter

Julbasar lockade flera hundratals besökare – elevernas produkter sålde slut på minuter

Julbasar lockade flera hundratals besökare – elevernas produkter sålde slut på minuter

När Thoren Framtid Hässleholm arrangerade sin årliga julbasar sålde elevernas egenproducerade julbockar slut på 11 minuter. Att basaren är en central del i hässleholmarnas julfirande säger sig självt, med tanke på de 900 besökarna som vallfärdade till grundskolan.

Läs mer
Därför är det bra att besöka skolor på plats

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en skola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips för då du är på plats på skolan.

Läs mer
Dags för skolstart – “Skönt att vara tillbaka”

Dags för skolstart – “Skönt att vara tillbaka”

Sommarlovet är en skön tid av sol, bad och värme. Men det kan också bli lite långtråkigt. I alla fall om du frågar Majken, som tillsammans med Cleo, Adelia och många därtill påbörjade ett nytt och lärorikt läsår på Thoren Framtid Hässleholm.

Läs mer