Innovativa idéer på Thoren Framtid Vita Viddernas visades upp i tekniskt museum

Innovativa idéer på Thoren Framtid Vita Viddernas visades upp i tekniskt museum

 Dekorativt element
Idéerna sprutade på Thoren Framtid Vita Vidderna när eleverna i årskurs 3 fick testa att återskapa 10 innovationer. Lösningarna visades upp på skolan i form av ett alldeles eget tekniskt museum.

När det inte går att åka på utflykt till tekniska museet, då får man skapa ett eget. Det gjorde Thoren Framtid i ett nytt projekt som började med att årskurs 7–9 skulle återskapa 100 innovationer från mänsklighetens viktigaste uppfinningar.

Idén gjordes sedan om för att passa årskurs 3. Där fick eleverna istället välja mellan 10 innovationer att återskapa, men kreativiteten och uppfinningsrikedomen var inte mindre för det. Hilde och Mika är två av eleverna som var med på projektet.

– Först fick vi välja mellan olika innovationer att arbeta med. Efter det delade vi in oss i grupper, två och två eller tre och tre. Vår lärare, William, gav varje grupp en faktatext om innovationen och frågor om denna som vi fick svara på. Vi arbetade med mindmap, skrev fakta om innovationen och renskrev på Ipad, säger Hilde och Mika.

– När vi var klara byggde vi en modell av innovationen. Vi började med att göra en skiss och välja material. Sedan byggde och målade vi modellerna och gjorde en utställning tillsammans med faktatexterna vi skrivit, berättar de vidare.

Hela processen tog ungefär 20 timmar och ledde fram till en storartad final när elevernas modeller visades upp i ett eget tekniskt museum. Elevernas vårdnadshavare kunde sedan ta del av alla kreativa skapelser genom en film som skickades ut till dem.

Läs om ett annat roligt projekt på Thoren Framtid Vita Vidderna här!

 Dekorativt element

Fler nyheter

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en skola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips för då du är på plats på skolan.

Läs mer
Lena Häggström tillträder som ny rektor på Vita Vidderna den 1 augusti

Lena Häggström tillträder som ny rektor på Vita Vidderna den 1 augusti

Det blir rektorsbyte på Vita Vidderna, Kiruna till hösten. Den 1 augusti tar Lena Häggström över efter Tomas Kyrö. - Jag tycker hela Thorenkonceptet känns jättespännande. Jag tycker mycket om att samarbeta och driva på för en utveckling, säger den tillträdande rektorn.

Läs mer
Agnes och Lumi berättar om förskoleklassen på Thoren Framtid

Agnes och Lumi berättar om förskoleklassen på Thoren Framtid

Agnes Johansson-Vedholm och Lumi Sidèr har gått i förskoleklass hos Thoren Framtid Vita Vidderna i snart en termin. Här berättar de om vad de får göra och vad som är roligast med förskoleklassen!

Läs mer