Invigning av Thoren Framtid Sandbergska

Invigning av Thoren Framtid Sandbergska

 Dekorativt element
Sandbergska Competens AB i Upplands Väsby byter namn. Nya namnet Thoren Framtid firades under stor pompa och ståt. – Vi väver samman skolan tillsammans med övriga verksamheter runt om i Sverige, berättar Victoria Svensson, verksamhetschef.

ThorenGruppen tog våren 2015 över driften av Karl-Oskarskolorna och blev hösten 2016 efter företagsrekonstruktionen nya ägare av alla Karl-Oskars för- och grundskolor.
Vid tillfället adderades 13 skolenheter till företagets redan befintliga för- och grundskola i Karlstad inom för- och grundskolesegmentet. Sedan dess har verksamheter tillkommit i Gustavsberg och i Upplands Väsby, då ThorenGruppen AB strax innan semestern förvärvade för- och grundskolan (F-9) Sandbergska Competens AB.

I fredags ”namnändrades” den nya skolan med en rad aktiviteter för att föreviga sammanslagningen. Bland annat fick eleverna testa på hoppborgen, sumo, fiskdamm och gå på tipspromenad och uppe på scenen underhöll eleverna från årskurs 3 och 4.

Skolan i Upplands Väsby är nu samlade under gemensam flagga själva symbolen för nya namnet och föreningen var när den kinesiska ballongen mellan företagets bägge varumärken förenades och släpptes iväg i skyn.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Från Sverige till Argentina – Sandbergska skapar global utbildning

Från Sverige till Argentina – Sandbergska skapar global utbildning

Thoren Framtid Sandbergska har sedan 2010 fokuserat på internationella projekt och relationer. Skolans rektor Eva Svensson drömde om en skola som var en global plats – och hennes vision blev verklighet, med start i Kina och nu senast genom ett samarbete med en skola i Argentina.

Läs mer
Thoren Framtid Sandbergskas digitala legoprojekt tävlar i FIRST® LEGO® League Explore

Thoren Framtid Sandbergskas digitala legoprojekt tävlar i FIRST® LEGO® League Explore

Hur kan vi skapa lekplatser som uppmuntrar till rörelse för alla? Det är en fråga som eleverna på Thoren Framtid Sandbergska har arbetat med under hösten. Under 20 tillfällen har de analyserat och löst problem med hjälp av digitala verktyg – och lego. Nu ska skolans projekt vara med och tävla i FIRST® LEGO® League Explore.

Läs mer
Lär känna vår rektor Eva Svensson

Lär känna vår rektor Eva Svensson

Vi ställde några frågor till vår rektor Eva Svensson på Thoren Framtid Sandbergska i Upplands Väsby.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
ThorenGruppen AB förvärvar Sandbergska Competens AB

ThorenGruppen AB förvärvar Sandbergska Competens AB

ThorenGruppen AB förvärvar företaget Sandbergska Competens AB som innefattar en grundskola (F-9) i Upplands Väsby. Övertagandet av verksamheten sker 1 juli och omfattar cirka 300 elever och 30 medarbetare. Verksamheten på skolan fortsätter som vanligt till hösten med nuvarande rektor och personal.

Läs mer