Fina julinitiativet: Sanna och Lova skapade julklappsträd

Fina julinitiativet: Sanna och Lova skapade julklappsträd

 Dekorativt element
I Karlstad står för närvarande ett träd fullt av julklappar. Om det är Pippi Långstrump som varit på besök och återskapat sitt klassiska julklappsträd? Nej, däremot en elev och elevassistent på Thoren Framtid Karlstad som vill hjälpa folk som har det svårt inför julen.

I Astrid Lindgrens berättelse om Pippi Långstrump hade Pippi ett stort träd på gården där barn kunde hämta julklappar. Ett liknande träd står numera även i Karlstad, detta efter att elevassistenten Sanna Tiger och eleven Lova Larsson på Thoren Framtid Karlstad slagit ihop sina krafter – ett initiativ som bland annat uppmärksammats av Nya Wermlands-Tidningen.

– Paketen är till för alla som behöver och har det jobbigt inför julen. Vi hoppas att de kommer i rätt händer, säger Sanna till tidningen.

Thoren Framtid arbetar personligt och värdesätter relationen mellan elever och lärare – vilket inte minst exemplifieras genom Sanna och Lovas gemensamma initiativ och fina samarbete. Tjejerna samlade ihop omkring 100 julklappar av vänner och företag – allt ifrån kläder till leksaker och spel för människor i alla åldrar.

– Det känns bra att hjälpa andra, det är roligt, säger 15-åriga Lova till tidningen.  

 Dekorativt element

Fler nyheter

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en skola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips för då du är på plats på skolan.

Läs mer
Digital lösning ska minska matsvinnet på Thoren Framtid Karlstad

Digital lösning ska minska matsvinnet på Thoren Framtid Karlstad

Matsvinnet ska minska och eleverna bli mättare. Nu kan eleverna på Thoren Framtid i Karlstad förbeställa sin skolmat varje vecka via en ny app från skolmatsleverantören MYFOODS.se.

Läs mer
Elever plockar skräp och håller Sverige rent

Elever plockar skräp och håller Sverige rent

Eleverna på Thoren Framtid i Karlstad plockar skräp hela veckan för att Hålla Sverige Rent.

Läs mer