En skola med digital undervisning fick Allan att välja rätt

En skola med digital undervisning fick Allan att välja rätt

 Dekorativt element
Vi träffade Allan Ismael som nu går i klass 7:2 röd och som brinner för programmering och fysik.

Hej Allan, berätta lite vad som gjorde att du började på Thoren Framtid?
- Jag hörde från en kompis om skolan. När jag sökte hit till skolan gillade jag mycket att dem erbjöd digital undervisning och programmeringsprofilen då det är ett av mina intressen.


Så här är du nu, hur är det att gå på Thoren Framtid?
- Jag tycker det är jättebra här, min förra skola gick bara upp till årskurs 6 och här har vi ända upp till årskurs 9. Jag gillar att skolan är inriktad inom digitala, det hjälper mig att bli bättre och jag gillar mycket att jobba med Google Classrom och Google Drive, allt blir då mycket mer effektivt och underlättar undervisningen.

Vilket är ditt favoritämne och varför?
- Matte och fysik. Och jag gillar dessa ämnen för dem är spännande. Fysik gillar jag allra mest, det måste vara det coolaste någonsin och när jag får reda på hur saker och ting fungerar så är det riktigt häftigt. I framtiden vill jag gärna jobba som astrofysiker, jag älskar fysik.

Om du fick vara lärare för en dag, hur skulle du vara som lärare?
- Till att börja med så hade jag valt att lära ut Matte och No. Det är två ämnen som jag behärskar väldigt bra. Jag hade försökt få alla engagerade i klassrummet. Sen hade jag försökt vara som min lärare i So, Jonatan. Han är väldigt bra.

Och till sist Allan vad tycker du om att göra på fritiden?
- Jag gillar matte, det är en hobby. Jag läser ofta böcker och sen gillar jag att spela piano.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Lärare och elev startar podd tillsammans

Lärare och elev startar podd tillsammans

På Thoren Framtid Växjö har eleven Noa Tatar i åttan och engelskläraren Ola Brorson startat podden "What's up, Future?!". Där pratar de om vad som händer på skolan.

Läs mer
Därför är det bra att besöka skolor på plats

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en skola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips för då du är på plats på skolan.

Läs mer
Tack till alla som kom på Öppet hus

Tack till alla som kom på Öppet hus

Vi på Thoren Framtid Växjö vill rikta ett stort tack till alla som besökte oss på Öppet hus 10 oktober!

Läs mer