Ida och Lukas lärde ut om studieteknik och gymnasieval

Ida och Lukas lärde ut om studieteknik och gymnasieval

 Dekorativt element
Optimera studieteknik samt tagga till och tipsa inför gymnasievalet. Det var temat när Thoren Framtid Växjö-niorna Ida Johansson och Lukas Nilsson höll presentationer för alla åttondeklassare på skolan. – Det var roligt varje gång. Det kändes nyttigt, säger Lukas.

I stället för att studie- och yrkesvägledaren Kicki Jönsson på egen hand skulle gå runt till alla elever på Thoren Framtid Växjö och hålla föredrag, valde hon att ta hjälp av niondeklassarna Ida Johansson och Lukas Nilsson som kunde ge tips på studieteknik och gymnasieval ur eget perspektiv.

– Jag går ut till åttorna för att de ska bli lite taggade på att plugga inför nian och så kommer jag till dem igen i nian och går igenom mer om gymnasiet. I stället för att jag skulle hålla på och traggla en massa om studieteknik och hur man tänker inför gymnasievalet valde jag ut Ida och Lukas. De har varit jätteduktiga och bra att ha med sig, säger Kicki Jönsson.

Ida och Lukas var positiva till idén och fick hålla presentationer till alla åttondeklassare – totalt fem klasser.

– Vi snackade om studieteknik och vårt gymnasieval – vad vi valt, hur vi tänkte och vilka ämnen som intresserar oss. Och sedan vad som hjälpte oss – att gå till SYV, skugga och gå på öppna hus, berättar Ida.

Övning ger färdighet

Att presentera inför en grupp människor är något som många tycker är jobbigt. Även Ida var initialt av den åsikten, men med tiden har det blivit allt lättare och allt roligare, berättar hon.

– Jag har haft jättesvårt att stå inför folk och jag har varit jättenervös, och det vet du ju också, säger Ida och kollar på Lukas innan hon fortsätter:  

– När vi fick hålla flera presentationer växte man i sig själv på något sätt.

– Jag tyckte mest att det var kul, man fick dela med sig en hel del och själv öva på att stå framför folk som man aldrig stått inför innan. Det är roligt att man kan dela med sig av hur man själv tänker, och utmana sig själv lite genom att dela med sig, säger Lukas.

Memes ett vinnande koncept

Presentationerna togs emot positivt av åttorna, enligt Lukas och Ida. Alla lyssnade och tog det på allvar. För att hålla intresset vid liv piffade Ida och Lukas upp presentationen med roliga bilder och memes, något som uppskattades av lyssnarna.

– Jag trodde först att de skrattade åt mig, men det var ju åt bilderna, säger Ida och skrattar.

Det här är Ida

Namn: Ida Johansson
Ålder:
15
Intressen:
Fotboll och ridning
Bästa med Thoren Framtid: Lärarna och den trygga känslan på skolan
Planer efter grundskolan:
Studera samhällsvetenskapsprogrammet med inriktning beteendevetenskap
Drömyrke:
Polis eller inredare

Det här är Lukas

Namn: Lukas Nilsson
Ålder:
16
Intressen:
Fotboll, piano och tennis
Bästa med Thoren Framtid:
Att skolan är lagom stor, och lärarna Planer efter grundskolan: Studera samhällsvetenskapsprogrammet
Drömyrke: Något inom ekonomi

Anteckna, börja i god tid och ta hjälp av andra

På frågan vad Ida och Lukas bästa tips på studieteknik är råder det inte brist på svar. Till att börja med anser bägge två att det är bra att anteckna mycket och sedan repetera infon.

– Jag antecknar allt. Först när jag skriver lär jag mig, och sedan kan jag läsa det igen och då får jag både höra det av läraren och med mina egna ord. Då fäster det sig, säger Ida.

Duon rekommenderar även att börja med sina uppgifter i god tid, plugga lite åt gången samt maximera tiden i skolan för att slippa långa sittningar hemma. Slutligen gillar Ida och Lukas även att ta hjälp av föräldrar eller andra vuxna för att kunna bolla olika funderingar kring läxor och prov.

Gällande gymnasievalet tipsar Ida och Lukas om att utgå från egna intressen och eventuella framtidsplaner, besöka gymnasium på öppna hus och skugga elever under en dag. Detta ger möjlighet att se hur det egentligen går till på skolan samt prata med elever, något som hjälpte både Ida och Lukas hitta rätt.

– Om man redan vet vad man vill göra i framtiden så kan man ju göra sitt val utifrån det. Men om man inte vet vad man vill bli i framtiden kan man tänka som vi gjorde – vilka ämnen intresserar oss, vilka ämnen har vi lätt att få betyg i och vilka ämnen har vi svårare för? förklarar Ida.

Redo för framtiden – med visst vemod

Lukas och Ida har gått på Thoren Framtid Växjö sedan sjuan, och är väldigt nöjda med skolan. Efter tre lärorika år känner de sig nu redo för gymnasiet och nya utmaningar i nästa stadium.

– Man är liksom klar, men samtidigt vill man inte lämna klassen för att det är som ens lilla familj. Det jag tycker är så roligt med vår skola och vår mentor Kicki är att vi hittat på väldigt mycket och gjort mycket utanför skolan också. Vi har åkt ut till Holmarna, varit och käkat pizza med klassen, säger Ida innan Lukas fortsätter:  

– Spelat padel! Vi har hittat på mycket kul.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Daniela stortrivs med att undervisa utanför boxen

Daniela stortrivs med att undervisa utanför boxen

Projekt tillsammans med skolor i hela Europa, pressträffar, resor samt brevväxling med tyska skolelever. På Thoren Framtid lär sig eleverna nära verkligheten, något tyskläraren Daniela Franzke på Thoren Framtid i Växjö verkligen anammat. – Det viktigaste är att eleverna känner sig motiverade, säger Daniela.

Läs mer
Ida och Lukas lärde ut om studieteknik och gymnasieval

Ida och Lukas lärde ut om studieteknik och gymnasieval

Optimera studieteknik samt tagga till och tipsa inför gymnasievalet. Det var temat när Thoren Framtid Växjö-niorna Ida Johansson och Lukas Nilsson höll presentationer för alla åttondeklassare på skolan. – Det var roligt varje gång. Det kändes nyttigt, säger Lukas.

Läs mer
Allan tävlar för Sverige i Europeiska Olympiaden i kemi

Allan tävlar för Sverige i Europeiska Olympiaden i kemi

Allan Ismail går på Thoren Framtid Växjö och är en hejare på matematik och naturvetenskapliga ämnen. Nu har Allan som en av sex svenska ungdomar kvalificerat sig till den Europeiska Olympiaden i Tjeckien där han ska tävla i kemi.

Läs mer
Frukostsnack startskottet på internationellt SMART-samarbete i Växjö

Frukostsnack startskottet på internationellt SMART-samarbete i Växjö

Det började med att en elev en morgon frågade vad läraren Ola Brorson åt till frukost. Det slutade med ett fullskaligt, digitalt skolsamarbete mellan årskurs 8 på Thoren Framtid i Växjö och en skola i Miami, USA. - När jag började som lärare kunde jag bara drömma om det här, säger Ola Brorson.

Läs mer
Thoren Framtid Växjö till riksfinal i Kockduellen

Thoren Framtid Växjö till riksfinal i Kockduellen

Det finns riktiga talanger i köket på Thoren Framtid i Växjö! Niondeklassarna Thea Arhoff och Tindra Samuelsson är nämligen klara för riksfinal i Stockholm i Kockduellen.

Läs mer
Specialutbildning i Växjö - HandCheck-maskin gav eleverna svart på vitt

Specialutbildning i Växjö - HandCheck-maskin gav eleverna svart på vitt

Tvättar du händerna ordentligt? På Thoren Framtid i Växjö fick eleverna svart på vitt när de fick chansen att använda en handcheck-maskin. - Som skolsköterska ser jag det som viktigt att vi inom skolan hjälps åt att fokusera ännu mer på goda levnadsvanor, säger skolsköterskan Ann-Sofi Holmberg.

Läs mer
Digitalt och globalt: Thoren Framtid i framkant inom digitalt lärande

Digitalt och globalt: Thoren Framtid i framkant inom digitalt lärande

Enligt läroplanen ska digitala verktyg ingå i ämnen som matematik och teknik. Trots det är det få skolor som uppfyller kraven, visar en rapport från Skolinspektionen. På Thoren Framtid är det digitala en självklar och viktig del av utbildningen, något som har prisats av SMART Technologies.

Läs mer
Omer gillar gemenskapen

Omer gillar gemenskapen

Vi träffade Omer Latifi som nu går i klass 8. Kompisarna och gemenskapen fick Omer att välja Thoren Framtid Växjö.

Läs mer
En skola med digital undervisning fick Allan att välja rätt

En skola med digital undervisning fick Allan att välja rätt

Vi träffade Allan Ismael som nu går i klass 7:2 röd och som brinner för programmering och fysik.

Läs mer
Shifaa ser framemot att börja gymnasiet

Shifaa ser framemot att börja gymnasiet

Vi träffade Shifaa Amin som nu går i klass 9 och som snart ska börja gymnasiet.

Läs mer
Maja är redo för nya utmaningar på gymnasiet

Maja är redo för nya utmaningar på gymnasiet

Vi träffade Maja Hansson som nu går i klass 9 -2 röd och som snart ska börja gymnasiet. Maja började på Thoren framtid i åk 6 och är nu redo för nya utmaningar.

Läs mer
Matteo flyttade från Brasilien till Sverige –  nu stortrivs han med tillvaron på Thoren Framtid

Matteo flyttade från Brasilien till Sverige – nu stortrivs han med tillvaron på Thoren Framtid

Vi har träffat Matteo Birgesson som nu går i klass 9 -2 röd och som snart ska börja gymnasiet.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Thoren Framtid först i Sverige att bli en SMART Exemplary School

Thoren Framtid först i Sverige att bli en SMART Exemplary School

Under flera år har Thoren Framtid arbetat med att på bästa sätt föra in digitala verktyg i undervisningen. Nu är Thoren Framtid först i Sverige med att bli en SMART Exemplary School – en bekräftelse på att skolornas arbete har gett resultat. Thoren Framtid är dessutom först i världen med att som ett helt varumärke få utmärkelsen.

Läs mer
Drömmen om prao i USA blev sann

Drömmen om prao i USA blev sann

Thoren Framtid har haft ett tätt samarbete med Kansas State University i USA sedan 2014. Svenskfödda Lotta Larson är professor i pedagogik där och hennes elever coachar de svenska eleverna via nätet som en del av utbildningen. När professor Larson besökte Thoren Framtid hösten 2018 fick niondeklassarna Emmy Annetun, Filippa Hedenfalk-Jonsson och Ella Sjöberg en idé. De ville göra sin prao på universitet i USA.

Läs mer
Annika Almgren nominerad till Lärargalan 18 november

Annika Almgren nominerad till Lärargalan 18 november

Annika Almgren, Thoren Framtid Växjö, har blivit nominerad till Lärargalan 18 november. Lärargalan är Sveriges största gala för lärare. Under en galakväll får landets lärarprofession stå i rampljuset för att hylla deras fantastiska arbete.

Läs mer