Insamling till Musikhjälpen 2019 ThorenFramtid Falkenberg

Insamling till Musikhjälpen 2019 ThorenFramtid Falkenberg

 Dekorativt element
Under hösten har eleverna på Thoren Framtid i Falkenberg arbetat med att förbereda inför insamling till årets upplaga av Musikhjälpen. Lärarna tillsammans med eleverna bestämde tidigt att de skulle skapa alster/konstverk och öva in låtar samt dans inför en basar som skulle hållas på skolan under musikhjälpenveckan. Elevernas engagemang i arbetet har varit enormt och deras vilja att få hjälpa andra har varit stor!

Som startskott för Musikhjälpenveckan åkte skolans kör till en julmarknad och sjung. Sedan anordnades basaren den 11 december. Vi hade förberett med mycket fika som fritidshemmet hade bakat under flera veckor. Det har skapats armband, ljuslyktor av trolldeg, tavlor/målningar, dekorerat ljus, stjärnor av naturmaterial, julkort, doftpåsar med lavendel, skapats musikvideo och vi har även kontaktat sponsorer. Några elever ordnade så vi blev sponsrade av flera lokala företag med saker till vårt lotteri och godishjul samt många fina granplantor. Eleverna hade även samlat ihop mycket saker till en loppis som vi hade under basaren. Under denna eftermiddag/kväll samlades det in drygt 14.000 kr till vår bössa.

 Avslutningsvis såldes ljus och ljuslyktor efter vårt luciafirande i kyrkan den 12 december.

Vi är otroligt glada över hur bra den härveckan blev och till sist samlade vi in hela 22.600 kr.

 Dekorativt element

Fler nyheter

ThorenGruppen skriver avtal med Pressreader – ger elever tillgång till digitala magasin och tidningar

ThorenGruppen skriver avtal med Pressreader – ger elever tillgång till digitala magasin och tidningar

ThorenGruppen AB har skrivit avtal med Pressreader. Nu erbjuds samtliga grund- och gymnasieskolor tillgång till ett stort utbud av digitala magasin och tidningar.

Läs mer
Välkommen till ett nytt läsår!

Välkommen till ett nytt läsår!

Hej och välkomna till ett nytt läsår. Till alla nya elever – välkomna, vi ser fram emot att lära känna er! Till alla befintliga elever – som vi har saknat er!

Läs mer
Jämställdhetsdag på Thoren Framtid Falkenberg

Jämställdhetsdag på Thoren Framtid Falkenberg

Många föreställningar bland eleverna om vad som var flickigt och pojkigt. Då ordnade Thoren Framtid i Falkenberg en jämställdhetsdag för hela skolan – som bjöd på många spännande diskussioner och tankar kring genus.

Läs mer