Insamling till Musikhjälpen 2019 ThorenFramtid Falkenberg

Insamling till Musikhjälpen 2019 ThorenFramtid Falkenberg

 Dekorativt element
Under hösten har eleverna på Thoren Framtid i Falkenberg arbetat med att förbereda inför insamling till årets upplaga av Musikhjälpen. Lärarna tillsammans med eleverna bestämde tidigt att de skulle skapa alster/konstverk och öva in låtar samt dans inför en basar som skulle hållas på skolan under musikhjälpenveckan. Elevernas engagemang i arbetet har varit enormt och deras vilja att få hjälpa andra har varit stor!

Som startskott för Musikhjälpenveckan åkte skolans kör till en julmarknad och sjung. Sedan anordnades basaren den 11 december. Vi hade förberett med mycket fika som fritidshemmet hade bakat under flera veckor. Det har skapats armband, ljuslyktor av trolldeg, tavlor/målningar, dekorerat ljus, stjärnor av naturmaterial, julkort, doftpåsar med lavendel, skapats musikvideo och vi har även kontaktat sponsorer. Några elever ordnade så vi blev sponsrade av flera lokala företag med saker till vårt lotteri och godishjul samt många fina granplantor. Eleverna hade även samlat ihop mycket saker till en loppis som vi hade under basaren. Under denna eftermiddag/kväll samlades det in drygt 14.000 kr till vår bössa.

 Avslutningsvis såldes ljus och ljuslyktor efter vårt luciafirande i kyrkan den 12 december.

Vi är otroligt glada över hur bra den härveckan blev och till sist samlade vi in hela 22.600 kr.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Thoren Framtid första skolan i internationellt projekt

Thoren Framtid första skolan i internationellt projekt

Som enda skola i Sverige har Thoren Framtid i Växjö inlett ett samarbete med Linnéuniversitetet.

Läs mer
Thoren Framtid Falkenberg till riksfinal i Schackfyran

Thoren Framtid Falkenberg till riksfinal i Schackfyran

Årskurs 4 på Thoren Framtid i Falkenberg har varit med i Schackfyran och två av klasserna gick vidare till riksfinalen syd. Nu har några elever skrivit artiklar om äventyret. Här kommer två av dem.

Läs mer
Bra resultat i schacktävling för Thoren Framtid

Bra resultat i schacktävling för Thoren Framtid

Thoren Framtid Falkenberg kan få med två lag i finalen av Yes2Chess. – Det går bra för alla men bäst går det för årskurs 5, där laget ChessTigers har vunnit gruppspelet och gått vidare till utslagsmatcher, säger rektorn Alexandra Johansson Trubarac.

Läs mer