Shifaa ser framemot att börja gymnasiet

Shifaa ser framemot att börja gymnasiet

 Dekorativt element
Vi träffade Shifaa Amin som nu går i klass 9 och som snart ska börja gymnasiet.

Hej Shifaa, berätta lite vad som gjorde att du började på Thoren Framtid?
- Jag hade hört om skolan innan, jag kommer ihåg att mina kompisar sa att denna skolan är bra så jag gick hit på ett öppet hus och då kändes det som skolan var rätt för mig. Nu har jag gått här sedan 7an.


Så här är du nu, hur är det att gå på Thoren Framtid?
- Jag tycker det är jättekul, man får vara engagerad på lektionerna och vara med och bestämma mycket som elev. Det är ju en rätt liten skola och det har för mig varit bra, jag känner mig väldigt trygg och jag känner alla här vilket är skönt.


Du går i nionde klass nu och snart är det dags för nya utmaningar, vad vill du göra i framtiden?
- Jag har sökt ekonomi och jag kommer lägga till ämnen för att kunna bli arkitekt som jag vill jobba med senare. Jag skulle också vilja starta eget företag i framtiden.  

Hur tycker du en bra lärare utmärker sig?
- Jag tycker om när en lärare är uppmärksam, märker om något är fel och tar tag i det som behöver rättas till. Sen är det bra att läraren är bekväm med eleverna och att dem kan skämta, det ska inte bara vara fokus på allvarliga saker. En lärare ska också vara snäll, trevlig och lära ut bra.

Om du fick önska dig tre saker nu, vad skulle det vara?
- Bli framgångsrik, bli smartare och jag skulle vilja kunna läsa andra människors tankar. Men min stora dröm som jag har är att resa jorden runt. Sen vill jag åka till Afrika och där vill jag hjälpa barnen.  

Det låter som härliga mål och drömmar Shifaa, det hoppas vi att du får uppleva, stort lycka till på gymnasiet också!

 Dekorativt element

Fler nyheter

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en skola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips för då du är på plats på skolan.

Läs mer
Tack till alla som kom på Öppet hus

Tack till alla som kom på Öppet hus

Vi på Thoren Framtid Växjö vill rikta ett stort tack till alla som besökte oss på Öppet hus 10 oktober!

Läs mer
Thoren Framtid Växjö blomstrar i globalt utbyte – svenska och spanska elever inspirerar varandra

Thoren Framtid Växjö blomstrar i globalt utbyte – svenska och spanska elever inspirerar varandra

Nyligen deltog eleverna på Thoren Framtid Växjö och en partnerskola i södra Spanien i ett gemensamt Erasmus+ projekt där de arbetade tillsammans och skapade en lärorik upplevelse. Eleverna från båda skolorna fick möjlighet att utveckla sina språkkunskaper, personliga färdigheter och kulturella förståelse genom att delta i olika aktiviteter och dela med sig av sina erfarenheter.

Läs mer