Elever startar insamling till Ukraina

Elever startar insamling till Ukraina

 Dekorativt element
Under våren driver årskurs 7 på Thoren Framtid i Kiruna Ädnamvaarastugan i Kirunafjällen. Stugan öppnade den gångna helgen och då startade eleverna en insamling till krigsoffren i Ukraina.

Ädnamvaarastugan är en liten stuga i Kirunafjällen med fikaservering. Serveringen är öppen under vårvinterns helger och drivs av elever i årskurs 7 och deras föräldrar.

Att sköta serveringen är både roligt och krävande eftersom stugan varken har elektricitet eller vatten och ligger på fjället. Allt som ska serveras fraktas till stuga med skoter, föräldrarna drar upp skidspår till stugan och eleverna säljer hembakat fikabröd och dryck och eldar i kaminen. Överskottet från fikakassan sparas till en studieresa i årskurs 9.

Men i år överskuggar kriget i Ukraina premiären för Ädnamvaarastugan och eleverna beslöt därför att starta en insamling till hjälpinsatser i Ukraina.

Fikagästerna ombeds att hjälpa krigets offer genom att swisha en gåva, en fin gärning av eleverna på Thoren Framtid Vargen.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en skola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips för då du är på plats på skolan.

Läs mer
Elevernas samtidskonst speglar nutidens Kiruna

Elevernas samtidskonst speglar nutidens Kiruna

Gruvstaden Kiruna håller just nu, bit för bit, på att flyttas till platsen för “det nya Kiruna”. Under hösten har eleverna i årskurs 9 på Thoren Framtid Vargen skapat samtidskonst för att skildra de stora samhällsförändringarna i staden.

Läs mer
Möt Thoren Framtid Vargens nya rektor: ”Vi bidrar till att göra skillnad på riktigt”

Möt Thoren Framtid Vargens nya rektor: ”Vi bidrar till att göra skillnad på riktigt”

Vi fick möjligheten att intervjua Thoren Framtid Vargens nya rektor, Katarina Wedegren. Katarina började sitt uppdrag som skolans nya rektor i augusti och är laddad för en spännande höst med nya kollegor och elever.

Läs mer