Skolbytet gjorde stor skillnad för Alice

Skolbytet gjorde stor skillnad för Alice

 Dekorativt element
Vi har träffat Alice Johansson som nu går i klass 6 grön och som snart ska börja högstadiet. Att ett miljö- och skolbyte kan ge en skjuts i rätt riktning är något Alice har fått erfara. - Efter ett år på Thoren Framtid har jag blivit mer motiverad och tycker skolan är rolig, nu ser jag framemot högstadiet som börjar till hösten.

Vad tycker du om att göra på fritiden?

- Jag gillar att vara på friidrott, jag sjunger och dansar showdans.              

Hur kommer det sig att du går på Thoren Framtid?

- Jag har bara gått här 1år, innan gick jag på en annan skola och jag ville byta skola.

Vad var det som fick dig att byta skola?

- Jag trivdes inte så bra på min förra skola och ville få en förändring och så fick jag komma hit till Thoren framtid istället där jag går nu. Jag kände att det var ett bra val för mig och ville börja här istället.

Och här är du nu, hur är det att gå på Thoren Framtid?

- Jag mår mycket bättre nu, jag trivs på skolan och vi i klassen har bra gemenskap. Tiden på skolan går fort och det är roligt att vara här.

Vad tycker du är det bästa med skolan?

- Vi har bra gemenskap på skolan, jag känner mig alltid välkommen hit. Och sen tycker jag att det är lättare att lära sig här, jag gillar lektionerna, dem är roliga och lärarna är duktiga.

Vad är ditt favoritämne?

- Jag gillar att sjunga, så det är musiklektionerna. Dem är verkligen jättebra.

 

Vi tackar Alice för pratstunden och önskar henne stort lycka till i högstadiet!

 

 

 

                                           

 

 

 

 

 

 Dekorativt element

Fler nyheter

Julbasar lockade flera hundratals besökare – elevernas produkter sålde slut på minuter

Julbasar lockade flera hundratals besökare – elevernas produkter sålde slut på minuter

När Thoren Framtid Hässleholm arrangerade sin årliga julbasar sålde elevernas egenproducerade julbockar slut på 11 minuter. Att basaren är en central del i hässleholmarnas julfirande säger sig självt, med tanke på de 900 besökarna som vallfärdade till grundskolan.

Läs mer
Därför är det bra att besöka skolor på plats

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en skola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips för då du är på plats på skolan.

Läs mer
Dags för skolstart – “Skönt att vara tillbaka”

Dags för skolstart – “Skönt att vara tillbaka”

Sommarlovet är en skön tid av sol, bad och värme. Men det kan också bli lite långtråkigt. I alla fall om du frågar Majken, som tillsammans med Cleo, Adelia och många därtill påbörjade ett nytt och lärorikt läsår på Thoren Framtid Hässleholm.

Läs mer