Festligt firande för fritidshemmen

Festligt firande för fritidshemmen

 Dekorativt element
Thoren Framtid Fritids Ljungby firade Fritidshemmens dag med dunder och brak.Årets fest blev en riktig succé med massor av skoj.

Fritidshemmens dag firas varje år andra tisdagen i maj. Underdagen uppmärksammas fritidshemmens betydelse för grundskolans verksamhet och för elevernas möjlighet till att utveckla kunskaper som samarbetsförmåga och problemlösning.

Thoren Framtid Ljungbys fritidsverksamhet firade dagen stort. Det blev en riktig fest med disco, jättesåpbubblor, spelet Kahoot, glass och fiskdamm – men med en del försiktighetsåtgärder på grund av Covid-19.  

Barnen var glada och nöjda och genomförde alla aktiviteter med bravur. Det blev alltså ett härligt firande på den viktiga dagen!  

 

 

 

 

 
 

 

 Dekorativt element

Fler nyheter

Skolan som tidigt fångar upp elever i behov av stöd

Skolan som tidigt fångar upp elever i behov av stöd

På Thoren Framtid i Ljungby får i princip alla elever gymnasiebehörighet. Det visar en undersökning från Friskolornas Riksförbund.– Skolan har en fin tradition av att tidigt fånga upp elever som är i behov av stöd, säger Robin Brevestedt, rektor.

Läs mer
Därför är det bra att besöka skolor på plats

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en skola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips för då du är på plats på skolan.

Läs mer
TF Ljungby tog Ung Företagsamhet till nästa nivå

TF Ljungby tog Ung Företagsamhet till nästa nivå

Eleverna på Thoren Framtid Ljungby deltog nyligen i UF-projektet "Se möjligheterna" – ett projekt utformat för att öka elevernas kreativitet och företagsamhet. Resultatet? Allt från hypotetiska aktivitetshus och en ultimat väckarklocka till reklamfilmer – alster som sedan visades upp på en UF-mässa.

Läs mer