Fullt hus på Öppet hus

Fullt hus på Öppet hus

 Dekorativt element
Stort tack till alla som besökte oss på Thoren Framtid Karlshamn på Öppet hus den 10 oktober!

Det blev en lyckad kväll med massvis av nyfikna besökare. Alla våningar fylldes av folk som ville kika in i skolan, lära känna oss och vår pedagogik bättre samt träffa personal och elever. Under kvällen bjöds det även på fika – uppskattat av både stora och små.

Missade du eventet? Ingen fara. Boka en privat rundvisning på skolan här!

 Dekorativt element

Fler nyheter

Hockeymatch går till historien – överraskades av sin mentor

Hockeymatch går till historien – överraskades av sin mentor

Det finns flera sätt att skapa en skola med stark sammanhållning. Idrott är en bra metod, och när lärarna går steget längre för att överraska – blir den ännu bättre. Det här är en historia om en skolmatch med oväntad vändning.

Läs mer
Därför är det bra att besöka skolor på plats

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en skola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips för då du är på plats på skolan.

Läs mer
 Succé med Career Day på Thoren Framtid Karlshamn

Succé med Career Day på Thoren Framtid Karlshamn

Vad gör egentligen en lokförare, spelutvecklare, kantor, läkare eller polis på jobbet? Det fick eleverna på Thoren Framtid i Karlshamn veta under Career Day – en inspirationsdag inför vidare studier och framtidsval. - Vi hade 30 olika föreläsare på plats och det blev oerhört uppskattat, både av eleverna och föreläsarna, säger rektorn Bettina Gyllström.

Läs mer