Succé med Career Day på Thoren Framtid Karlshamn

Succé med Career Day på Thoren Framtid Karlshamn

 Dekorativt element
Vad gör egentligen en lokförare, spelutvecklare, kantor, läkare eller polis på jobbet? Det fick eleverna på Thoren Framtid i Karlshamn veta under Career Day – en inspirationsdag inför vidare studier och framtidsval. - Vi hade 30 olika föreläsare på plats och det blev oerhört uppskattat, både av eleverna och föreläsarna, säger rektorn Bettina Gyllström.

Career Day blev faktiskt en riktig snackis i Karlshamn, såväl på Thoren Framtid som utanför skolan. Lokalradion sände direkt från skolan under dagen, eleverna pratade om Career Day både före, under och efteråt, föreläsarna var nöjda och ryktet om succén spreds till fler yrkesgrupper.

- Vi har faktiskt fått ett par mail efteråt där folk från arbetslivet hört om dagen och frågat om de kan få vara med en annan gång, säger Bettina.

Det var första gången som Thoren Framtid Karlshamn arrangerade Career Day i den här formen, som en heldag och för hela skolan. Hela 30 föreläsare från en mängd olika yrkesgrupper fanns representerade på skolan under dagen och berättade om vad de gör i sina yrken.

- Det var en väldig bredd bland föreläsarna. Vi hade bland annat en lokförare, en kantor från kyrkan, en spelutvecklare, en musiker och sedan även mer klassiska yrken som polis och läkare, säger Bettina som tycker dagen fick önskad effekt bland eleverna.

- Ja! Många fick aha-upplevelser om vad de ska bli när de blir stora, de fick inspiration inför sin prao och niorna inför gymnasievalet. Det var överhuvudtaget mycket snack om framtiden, yrkesval och kommande studier bland eleverna, säger hon.

Tanken är nu att Career Day ska bli årligt återkommande. En del i succén var att involvera personalen i planeringen av dagen. Personalen delades in i grupper om två och fick sedan i uppdrag att fixa två föreläsare var.
- Det blev ett gemensamt ansvar och jag tror att det gjorde att lärarna kände mer delaktighet och engagemang. Vi fick mycket kredd från föreläsarna för att vi bjöd på kaffe, lunch och en liten goodiebag och många tyckte att vi hade en härlig skola och härliga elever. Personalen blev så stolt över all uppskattning och alla gick hem och kände ”shit vad grymma vi är”, säger Bettina.

Bättre betyg än så går ju inte att få – så Career Day på Thoren Framtid Karlshamn är här för att stanna!

 Dekorativt element

Fler nyheter

”Thoren Framtid är en väldigt speciell skola”

”Thoren Framtid är en väldigt speciell skola”

Neo Kellander tänkte till en början att Thoren Framtid Karlshamn var en skola för honom eftersom de erbjöd en hockeyprofil, men förstod snabbt att det fanns mer än bara det.

Läs mer
En skola med gemenskap fick Sara att välja Thoren framtid

En skola med gemenskap fick Sara att välja Thoren framtid

Med varmare tider i antågande är det snart dags för många elever på Thoren framtid att bege sig vidare mot nya äventyr. Vi valde därför att fråga Sara Johansson i Karlshamn om sin tid på Thoren framtid. Sara började på Thoren framtid i åk.7 och går nu sista terminen i åk.9.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Mindre socker, mer rörelse – Läraren Linda brinner för elevernas hälsa

Mindre socker, mer rörelse – Läraren Linda brinner för elevernas hälsa

8 av 10 barn får för lite motion. Det visar en rapport från WHO, som dessutom menar att svenska barn får minst motion i Norden. Samtidigt äter många mer tillsatt socker än vad våra kroppar klarar av. Någon som vill ändra på det är Linda Nilsson, lärare på Thoren Framtid i Karlshamn.

Läs mer
En skola där många vill gå – Thoren Framtid Karlshamn

En skola där många vill gå – Thoren Framtid Karlshamn

På två år har Thoren Framtid i Karlshamn dubblerat elevantalet. Elevantalet har nämligen ökat från 90 till 200 elever på två år.

Läs mer
Nora och Gabriel berättar om Thoren Framtids profiler

Nora och Gabriel berättar om Thoren Framtids profiler

Nora älskar fotboll, Gabriel musik. Genom Thoren Framtids profiler får de mellan 1–2 gånger i veckan en extra lektion i det de gillar mest.

Läs mer