Hur vi på Thoren Framtid i Falköping förebygger smittspridningen av covid-19

Hur vi på Thoren Framtid i Falköping förebygger smittspridningen av covid-19

 Dekorativt element
På Thoren Framtid i Falköping arbetar vi ständigt med smittförebyggande åtgärder under Coronapandemin.

I klassrummen har eleverna tilldelats bestämda platser på cirka en armlängds avstånd från varandra. Lokalerna vädras och ytor desinficeras dagligen. På väggarna hänger informationsplanscher om handtvätt, social distansering samt vad man ska göra om symtom uppstår under skoldagen.

Elever och personal med symtom uppmanas att stanna hemma och skolan för protokoll för att säkerställa att tiden för självisolering följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Friska elever som är hemma med symtom förväntas delta i undervisningen på distans, antingen via Google Meet eller genom Classroom. Även utvecklingssamtal och personalmöten hålls digitalt och vårdnadshavare uppmanas att stanna utanför byggnaden vid hämtning/lämning.

Elever, vårdnadshavare och personal har tillgång till en lathund med Folkhälsomyndighetens och Skolverkets aktuella riktlinjer kring Covid-19. Varje morgon går lärarna igenom denna tillsammans med eleverna.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Skolan lanserar musikvideo till jul – ska lyfta medmänsklighet och mod

Skolan lanserar musikvideo till jul – ska lyfta medmänsklighet och mod

Thoren Framtid i Falköping driver just nu ett digitalt musikprojekt i syfte att lyfta mod och medmänsklighet. Projektet ska mynna ut i en musikvideo, där både elever och lärare medverkar, som lanseras den 13 december.

Läs mer
Karmateachers gör succé på TikTok

Karmateachers gör succé på TikTok

Idéen om att starta Karmateachers tog rejäl fart under en bussresa hem från några inspirerande dagar i Piteå på Thoren Tillsammans 2019. Vi fick möjligheten att träffa Thoren Framtids TikTokstjärnor, Marie och Karin.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer