Skolan lanserar musikvideo till jul – ska lyfta medmänsklighet och mod

Skolan lanserar musikvideo till jul – ska lyfta medmänsklighet och mod

 Dekorativt element
Thoren Framtid i Falköping driver just nu ett digitalt musikprojekt i syfte att lyfta mod och medmänsklighet. Projektet ska mynna ut i en musikvideo, där både elever och lärare medverkar, som lanseras den 13 december.

Thoren Framtid i Falköping har startat igång ett digitalt musikprojekt där eleverna ska producera en musikvideo till en låt av Elin Örebrand och Erik Wäcklén.

Elin Örebrand och Erik Wäcklén är två framstående musiker som har skrivit "Doften av en ny advent", en låt som släpptes 2017 och som belyser medmänsklighet, vad en blick, ett ord eller ett leende kan ha för effekt om du känner dig ensam.

”Doften av en ny advent” skrevs mitt i sommaren och efter att ha fått ett körarrangemang blev den snabbt en livefavorit för Elins kör, kören K2. Några år senare var den det självklara valet när kören gjorde sin första inspelning, som släpptes både digitalt och som cd-singel.

Musikprofilen på Thoren Framtid är nu i full gång med ett manus till låtens musikvideo och deras tolkning av texten blir till en visuell upplevelse. Eleverna från musikprofilen kommer också agera solister och vara olika karaktärer i musikvideon.

Alla elever och all personal på skolan har tränat in refrängen på låten och kommer få gå i omgångar till en musikstudio för att spela in sina röster. Därefter mixas alla röster ihop och blir till en enda stor kör. Den 13 december släpps musikvideon – så håll utkik!

 Dekorativt element

Fler nyheter

Hur vi på Thoren Framtid i Falköping förebygger smittspridningen av covid-19

Hur vi på Thoren Framtid i Falköping förebygger smittspridningen av covid-19

På Thoren Framtid i Falköping arbetar vi ständigt med smittförebyggande åtgärder under Coronapandemin.

Läs mer
Karmateachers gör succé på TikTok

Karmateachers gör succé på TikTok

Idéen om att starta Karmateachers tog rejäl fart under en bussresa hem från några inspirerande dagar i Piteå på Thoren Tillsammans 2019. Vi fick möjligheten att träffa Thoren Framtids TikTokstjärnor, Marie och Karin.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Elevernas Luciakonsert med Beata Ernman gjorde succé

Elevernas Luciakonsert med Beata Ernman gjorde succé

Thoren FramtidFalköpings första Luciaframträdande blev långt ifrån ett vanligt Luciatåg. 115 elever sjöng under konserten så att hela Pingstkyrkan gungade med i musiken.Till hjälp hade de barnstjärnan Beata Ernman och musikläraren Karin Ekman.

Läs mer
Thoren Framtid deltog i årliga eventet Familjelördag

Thoren Framtid deltog i årliga eventet Familjelördag

Lördagen 9/11 deltog Thoren Framtid i Falköping kommuns årliga evenemang "Familjelördag". Familjelördag är enmötesplats för alla i Falköpings kommun oavsett bakgrund och evenemanget ger möjlighet till delaktighet. Alla ska ha möjlighet att delta och därför är det ingen entréavgift. Delaktigheten innebär också att det inte bara är ettarrangemang där besökarna upplever något utan fokus är på att prova på, skapa eller delta i aktiviteter på olika sätt.

Läs mer
Thoren Framtid och Matverket arrangerade matfestival i Falköping

Thoren Framtid och Matverket arrangerade matfestival i Falköping

I helgen arrangerade Thoren Framtid en matfestival på Stora torget i Falköping tillsammans med deras nya matleverantör, Matverket. På menyn stod mustiga höstgrytor, tävlingar, priser och roliga lekar för alla invånare i Falköping.

Läs mer