Jobbcirkus inspirerar eleverna inför framtiden

Jobbcirkus inspirerar eleverna inför framtiden

 Dekorativt element
Nu är hösten här och skolan är igång igen. Ett perfekt tillfälle för att ge eleverna en så bra grund inför framtiden som möjligt. Årskurs 9 på Thoren framtid gjorde slag i saken och åkte på en lärorik och givande Jobbcirkus.

Det är Ljungby business Arena som tillsammans med företag och näringslivet i region Kronobergs län som samverkat och tagit fram projektet Jobbcirkus. Målet är att barn och unga ska göra medvetna studie- och yrkesval, berättar verksamhetsansvarig Birgitta Kristoffersson.

– Vi vill få elever att känna sig trygga inför sin val till gymnasiestudier. Här får de chansen att träffa personal och yrkesverksamma från näringslivet. Genom att lyssna på föreläsningar och ha workshops får eleverna fundera över framtiden i en lekfull miljö. Vi vill vara med och stötta och inspirera elever, helt enkelt skapa en så bra förutsättning inför sitt nästa steg mot yrkeslivet, säger hon.

Lukas Fornander

Även för Ingegerd Eriksson, studie och yrkesvägledare på Thoren Framtid i Ljungby, är alla verktyg på Jobbcirkus guld värda. Jobbcirkus inspirerar, är stöttande och ger bra exempel på olika möjligheter tycker hon.

Ingegerd förklarar vad som kan skilja sig i olika gymnasieprogrammen och dess olika inriktningar, eleverna får en klarare bild av hur framtiden kan se ut och hur yrkesdrömmar kan bli till verklighet.

Lukas Fornander och Nea Karlsson är två av eleverna i årskurs nio som är nöjda med dagen.

Nea Karlsson

– Jag har fått den hjälpen jag behöver med de frågor jag hade. Nu känner jag mig ännu mer trygg i mitt val och ser fram emot att söka mig till fordonsprogrammet, säger Nea Karlsson.

– Dagen har motsvarat de förväntningar jag hade. Jag känner att jag lärt mig en del under dagen. Jag är säker på vad jag vill göra i framtiden, det blir estetiska programmet och musik för min del, säger Lukas Fornander.

 Dekorativt element

Fler nyheter

TF Ljungby tog Ung Företagsamhet till nästa nivå

TF Ljungby tog Ung Företagsamhet till nästa nivå

Eleverna på Thoren Framtid Ljungby deltog nyligen i UF-projektet "Se möjligheterna" – ett projekt utformat för att öka elevernas kreativitet och företagsamhet. Resultatet? Allt från hypotetiska aktivitetshus och en ultimat väckarklocka till reklamfilmer – alster som sedan visades upp på en UF-mässa.

Läs mer
Lyckad Ukrainainsamling av årskurs 2 i Ljungby

Lyckad Ukrainainsamling av årskurs 2 i Ljungby

Eleverna i årskurs 2 på Thoren Framtid Ljungby har samlat in hela 12 000 kronor till Unicefs arbete i Ukraina.

Läs mer
Nobel Creation

Nobel Creation

Läsåret 2019-2020 utlystes en tävling av Nobel Prize Museum och NIBE-verken i Markaryd där elever fritt skulle tolka 2019-års Nobelpris. I dåvarande klass 7 på Thoren Framtid i Ljungby blev intresset stort och under sv/bild- och slöjdlektioner fick eleverna välja vilket av de olika Nobelprisen de ville tolka. Till varje valt pris skapades en grupp och därefter påbörjades elevernas kreativa arbeten, vilka även dokumenterades skriftligt.

Läs mer
Thoren Framtid i Ljungby bygger ut för att få plats med fler elever

Thoren Framtid i Ljungby bygger ut för att få plats med fler elever

Thoren Framtid i Ljungby bara växer. Nu har ThorenGruppen beslutat att bygga ut för att kunna ge plats till alla elever. - Målet är att ha enkelklasser hela vägen och med den här byggnaden blir det möjligt, säger rektor Isac Lagerbielke.

Läs mer
Festligt firande för fritidshemmen

Festligt firande för fritidshemmen

Thoren Framtid Fritids Ljungby firade Fritidshemmens dag med dunder och brak.Årets fest blev en riktig succé med massor av skoj.

Läs mer
Tilly trivs på Thoren Framtid

Tilly trivs på Thoren Framtid

Vi träffade Tilly Folkesson som går på Thoren Framtid. Hon började i årskurs 4 och nu i årskurs 7 stortrivs hon på hos oss.

Läs mer
Motiverad Cornelia ser framemot gymnasiet och skapa nya äventyr och mål

Motiverad Cornelia ser framemot gymnasiet och skapa nya äventyr och mål

”Nya mål och äventyr är några av Thoren framtids elevers verklighet då vi närmar oss sommaren. Vi valde därför att prata med Cornelia Pranjic i Ljungby om sin tid på Thoren framtid. Cornelia började på Thoren framtid i åk.1 och går nu sista terminen i åk.9.”

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Thoren Framtid jobbar med tidning

Thoren Framtid jobbar med tidning

Klass 1-2 på Thoren Framtid i Ljungby har arbetat med vår lokaltidning Smålänningen en hel vecka. Vi har inte haft några ”vanliga” lektioner utan vi har bakat in ämnena utifrån varje dags tidning. Vi avslutade veckan med att bjuda in en journalist från tidningen som berättade om yrket som också ledde till att hon ville göra ett reportage om klassens arbete. //www.smalanningen.se/article/thoren-framtid-jobbar-med-tidning/

Läs mer