Lär känna vår rektor Eva Svensson

Lär känna vår rektor Eva Svensson

 Dekorativt element
Vi ställde några frågor till vår rektor Eva Svensson på Thoren Framtid Sandbergska i Upplands Väsby.

Vad är det roligaste med ditt jobb?

- Det bästa med mitt jobb är att få vara en del av alla elevernas resa mot sin framtid. Att tillsammans med all personal få möjlighet att utveckla skolans mål och elevers lärprocesser gör det roligt att gå till jobbet varje dag.  Det jag tycker är särskilt viktig med mitt ledarskap är att skapa ett öppet klimat på skolan så att elever, personal och föräldrar känner förtroende och att de kan vända sig till mig gällande alla olika frågor.

Jag vill att min skola ska genomsyras av framtidstro och glädje, där elevernas drömmar och funderingar tas på allvar, där vi som arbetar med undervisning har ett öppet sinne och ett öppet förhållningssätt, där vi möter varje elev utifrån deras förutsättningar.

Thoren framtid Sandbergska ska vara en skola att längta till!


Vad är det bästa med din skola?

- Det bästa med Thoren Framtid - Sandbergska är alla engagerade pedagoger och alla nyfikna och härliga elever! Att vår skola är en trygg och lugn plats där alla kan känna sig som hemma. En öppen och trivsam miljö med rum för alla.

Hur gör man för att få en skolplats på Thoren Framtid – Sandbergska?

- Då behöver man ställa sig i vår kö och sedan aktivt söka oss i skolvalet. Man ställer sig i vår kö via vår hemsida, under fliken köanmälan.

Vad gillar du att göra på fritiden?

- Jag tycker mycket om att vara ute i naturen/skogen med min hund Zorro och att umgås med familjen. Musik, teater och sång är andra stora intressen + att jag älskar att läsa!

Vad gör dig glad?

- Jag blir glad av att hjälpa andra. Musik gör mig glad, min familj gör mig glad och jag älskar mitt jobb!


 Dekorativt element

Fler nyheter

Från Sverige till Argentina – Sandbergska skapar global utbildning

Från Sverige till Argentina – Sandbergska skapar global utbildning

Thoren Framtid Sandbergska har sedan 2010 fokuserat på internationella projekt och relationer. Skolans rektor Eva Svensson drömde om en skola som var en global plats – och hennes vision blev verklighet, med start i Kina och nu senast genom ett samarbete med en skola i Argentina.

Läs mer
Thoren Framtid Sandbergskas digitala legoprojekt tävlar i FIRST® LEGO® League Explore

Thoren Framtid Sandbergskas digitala legoprojekt tävlar i FIRST® LEGO® League Explore

Hur kan vi skapa lekplatser som uppmuntrar till rörelse för alla? Det är en fråga som eleverna på Thoren Framtid Sandbergska har arbetat med under hösten. Under 20 tillfällen har de analyserat och löst problem med hjälp av digitala verktyg – och lego. Nu ska skolans projekt vara med och tävla i FIRST® LEGO® League Explore.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
ThorenGruppen AB förvärvar Sandbergska Competens AB

ThorenGruppen AB förvärvar Sandbergska Competens AB

ThorenGruppen AB förvärvar företaget Sandbergska Competens AB som innefattar en grundskola (F-9) i Upplands Väsby. Övertagandet av verksamheten sker 1 juli och omfattar cirka 300 elever och 30 medarbetare. Verksamheten på skolan fortsätter som vanligt till hösten med nuvarande rektor och personal.

Läs mer
Invigning av Thoren Framtid Sandbergska

Invigning av Thoren Framtid Sandbergska

Sandbergska Competens AB i Upplands Väsby byter namn. Nya namnet Thoren Framtid firades under stor pompa och ståt. – Vi väver samman skolan tillsammans med övriga verksamheter runt om i Sverige, berättar Victoria Svensson, verksamhetschef.

Läs mer