Lyckad Ukrainainsamling av årskurs 2 i Ljungby

Lyckad Ukrainainsamling av årskurs 2 i Ljungby

 Dekorativt element
Eleverna i årskurs 2 på Thoren Framtid Ljungby har samlat in hela 12 000 kronor till Unicefs arbete i Ukraina.

Allt började med att eleverna såg ett inslag på Lilla Aktuellt om en klass som startat en insamling till Ukraina. Efter sändningen ville några elever starta en egen insamling – och sedan skred de handlingskraftiga årskurs tvåorna i Ljungby snabbt till verket.

Eleverna började pärla och baka på fritids, många elever bakade även hemma och sedan började försäljning av bröd och olika pärlband utanför skolan.
– Vi hade ju som mål att nå 5 000 kronor och det gjorde eleverna redan efter fyra dagar och sedan höjde vi målet till 10 000 och fick ihop lite mer än det. Den här veckan har vi inte sålt något på skolan, utan insamlingen är öppen. Vi kommer ha en bestämd dag nästa vecka där vi säljer slut på armband och kakor, säger läraren Emina Mujakovic som säger att eleverna verkligen engagerat sig.
- Ja, det tycker det är väldigt roligt och alla vill hjälpas åt, både elever och föräldrar. Det här ligger också mig varmt om hjärtat eftersom jag kommer från Bosnien och också har flytt, säger Emina.  

I dagsläget är insamlingen uppe i hela 12 000 kronor – ett riktigt fint initiativ av årskurs 2 på Thoren Framtid i Ljungby!
Här hittar ni insamlingen.

 Dekorativt element

Fler nyheter

TF Ljungby tog Ung Företagsamhet till nästa nivå

TF Ljungby tog Ung Företagsamhet till nästa nivå

Eleverna på Thoren Framtid Ljungby deltog nyligen i UF-projektet "Se möjligheterna" – ett projekt utformat för att öka elevernas kreativitet och företagsamhet. Resultatet? Allt från hypotetiska aktivitetshus och en ultimat väckarklocka till reklamfilmer – alster som sedan visades upp på en UF-mässa.

Läs mer
Nobel Creation

Nobel Creation

Läsåret 2019-2020 utlystes en tävling av Nobel Prize Museum och NIBE-verken i Markaryd där elever fritt skulle tolka 2019-års Nobelpris. I dåvarande klass 7 på Thoren Framtid i Ljungby blev intresset stort och under sv/bild- och slöjdlektioner fick eleverna välja vilket av de olika Nobelprisen de ville tolka. Till varje valt pris skapades en grupp och därefter påbörjades elevernas kreativa arbeten, vilka även dokumenterades skriftligt.

Läs mer
Thoren Framtid i Ljungby bygger ut för att få plats med fler elever

Thoren Framtid i Ljungby bygger ut för att få plats med fler elever

Thoren Framtid i Ljungby bara växer. Nu har ThorenGruppen beslutat att bygga ut för att kunna ge plats till alla elever. - Målet är att ha enkelklasser hela vägen och med den här byggnaden blir det möjligt, säger rektor Isac Lagerbielke.

Läs mer
Jobbcirkus inspirerar eleverna inför framtiden

Jobbcirkus inspirerar eleverna inför framtiden

Nu är hösten här och skolan är igång igen. Ett perfekt tillfälle för att ge eleverna en så bra grund inför framtiden som möjligt. Årskurs 9 på Thoren framtid gjorde slag i saken och åkte på en lärorik och givande Jobbcirkus.

Läs mer
Festligt firande för fritidshemmen

Festligt firande för fritidshemmen

Thoren Framtid Fritids Ljungby firade Fritidshemmens dag med dunder och brak.Årets fest blev en riktig succé med massor av skoj.

Läs mer
Tilly trivs på Thoren Framtid

Tilly trivs på Thoren Framtid

Vi träffade Tilly Folkesson som går på Thoren Framtid. Hon började i årskurs 4 och nu i årskurs 7 stortrivs hon på hos oss.

Läs mer
Motiverad Cornelia ser framemot gymnasiet och skapa nya äventyr och mål

Motiverad Cornelia ser framemot gymnasiet och skapa nya äventyr och mål

”Nya mål och äventyr är några av Thoren framtids elevers verklighet då vi närmar oss sommaren. Vi valde därför att prata med Cornelia Pranjic i Ljungby om sin tid på Thoren framtid. Cornelia började på Thoren framtid i åk.1 och går nu sista terminen i åk.9.”

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Thoren Framtid jobbar med tidning

Thoren Framtid jobbar med tidning

Klass 1-2 på Thoren Framtid i Ljungby har arbetat med vår lokaltidning Smålänningen en hel vecka. Vi har inte haft några ”vanliga” lektioner utan vi har bakat in ämnena utifrån varje dags tidning. Vi avslutade veckan med att bjuda in en journalist från tidningen som berättade om yrket som också ledde till att hon ville göra ett reportage om klassens arbete. //www.smalanningen.se/article/thoren-framtid-jobbar-med-tidning/

Läs mer