”Thoren Framtid är en väldigt speciell skola”

”Thoren Framtid är en väldigt speciell skola”

 Dekorativt element
Neo Kellander tänkte till en början att Thoren Framtid Karlshamn var en skola för honom eftersom de erbjöd en hockeyprofil, men förstod snabbt att det fanns mer än bara det.

Hur kommer det sig att du började på Thoren Framtid?

- Till en början var det faktiskt eftersom jag var väldigt intresserad av hockey profilen som skolan erbjöd. Efter att jag besökt skolan under ”prova på dagar” och öppet hus insåg jag snabbt att Thoren Framtid var en väldigt speciell skola som hade mycket att erbjuda. Det är en skola som litar på sina elever och låter oss komma med förlag på förändringar som sedan blir av. Lärarna bryr sig väldigt mycket och tar verkligen hand om oss och ger oss de bästa förutsättningarna för att lyckas.


Tycker du att Thoren Framtid har förberett dig väl inför framtiden?

- Jag tycker att skolan har förberett mig väl på många sätt och inte bara med en bra utbildning. Vi får alla på skolan lära oss att ta ansvar, jag är med i elevrådet och har fått förtroendet att ta med mina klasskamraters tankar och idéer till rektorn för att påverka och skapa förändringar. Det ansvaret har varit roligt men också väldigt lärorikt inför framtiden.


När du väl började på Thoren Framtid, blev det hockeyprofilen?

- Ja, jag valde ursprungligen hockeyprofilen eftersom jag spelar hockey och är väldigt hockeyintresserad. Tack vara mitt profilval kan jag få in två träningspass utöver det jag tränar på fritiden, vilket gjort att jag utvecklats ännu mer i sporten jag gillar så mycket. Tränaren är väldigt kompetent och kunnig, något som gav mig en extra trygghet i mitt val. Jag gillar också att spela fotboll och eftersom skolan erbjuder en fotbollsprofil kunde jag inte låta bli att fråga om det gick att kombinera hockey och fotbollsprofilen. Därför har jag nu en kombinerad profil med både fotboll och hockey.


Vad är det bästa med att gå på Thoren Framtid?

- Jag tycker att skolan gör många saker väldigt bra, så det svårt att säga vad som är bäst. Profilerna på skolan är extremt bra. Att vi som elever kan vara med och tänka och tycka till om hur skolan ska göra saker för att förbättras är också fantastiskt. Men det absolut bästa måste ändå vara gemenskapen och tryggheten vi har. Gemenskapen är speciell, alla känner alla och man behöver inte vara orolig över något. Lärarna tillbringar många timmar med eleverna utöver lektionerna för att lära känna alla. Den tilliten som byggts upp gör att man inte är rädd att säga till om något är fel, eleverna litar på lärarna och lärarna litar på eleverna.
 Dekorativt element

Fler nyheter

Välkommen på Öppet Hus 30 november!

Välkommen på Öppet Hus 30 november!

Julen närmar sig med stormsteg och det är snart dags för ditt barn att välja högstadieskola. Därför bjuder vi nu in till Öppet hus med julmys på Thoren Framtid Karlshamn, 18.00-20.00 tisdagen den 30 november.

Läs mer
 Succé med Career Day på Thoren Framtid Karlshamn

Succé med Career Day på Thoren Framtid Karlshamn

Vad gör egentligen en lokförare, spelutvecklare, kantor, läkare eller polis på jobbet? Det fick eleverna på Thoren Framtid i Karlshamn veta under Career Day – en inspirationsdag inför vidare studier och framtidsval. - Vi hade 30 olika föreläsare på plats och det blev oerhört uppskattat, både av eleverna och föreläsarna, säger rektorn Bettina Gyllström.

Läs mer
”Thoren Framtid är en väldigt speciell skola”

”Thoren Framtid är en väldigt speciell skola”

Neo Kellander tänkte till en början att Thoren Framtid Karlshamn var en skola för honom eftersom de erbjöd en hockeyprofil, men förstod snabbt att det fanns mer än bara det.

Läs mer
En skola med gemenskap fick Sara att välja Thoren framtid

En skola med gemenskap fick Sara att välja Thoren framtid

Med varmare tider i antågande är det snart dags för många elever på Thoren framtid att bege sig vidare mot nya äventyr. Vi valde därför att fråga Sara Johansson i Karlshamn om sin tid på Thoren framtid. Sara började på Thoren framtid i åk.7 och går nu sista terminen i åk.9.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Mindre socker, mer rörelse – Läraren Linda brinner för elevernas hälsa

Mindre socker, mer rörelse – Läraren Linda brinner för elevernas hälsa

8 av 10 barn får för lite motion. Det visar en rapport från WHO, som dessutom menar att svenska barn får minst motion i Norden. Samtidigt äter många mer tillsatt socker än vad våra kroppar klarar av. Någon som vill ändra på det är Linda Nilsson, lärare på Thoren Framtid i Karlshamn.

Läs mer
En skola där många vill gå – Thoren Framtid Karlshamn

En skola där många vill gå – Thoren Framtid Karlshamn

På två år har Thoren Framtid i Karlshamn dubblerat elevantalet. Elevantalet har ökat från 90 till 200 elever på två år, det är en ökning med hela 80 procent.

Läs mer
Nora och Gabriel berättar om Thoren Framtids profiler

Nora och Gabriel berättar om Thoren Framtids profiler

Nora älskar fotboll, Gabriel musik. Genom Thoren Framtids profiler får de mellan 1–2 gånger i veckan en extra lektion i det de gillar mest.

Läs mer