Thoren Framtid Hässleholm utökar igen: "Här är ingenting omöjligt"

Thoren Framtid Hässleholm utökar igen: "Här är ingenting omöjligt"

 Dekorativt element
Skolan öppnade med 12 barn 2013. Sedan dess har Thoren Framtid Hässleholm växt för varje år. När skolan öppnar i höst har den 460 elever och innan terminsstart ska skolan byggas om igen.

Thoren Framtid Hässleholm huserar på P2:s gamla garnisonsområde utanför stan. Byggnaderna på området har nu omvandlats till bostäder, företagslokaler och skola. Thoren Framtid har byggt upp sin verksamhet i de fyra hus som omger fotbollsplanen på skolgården.

Rektorn Anne Henrichson har varit med sedan starten av skolan och hon är van ombyggnationer. Sedan 2013 har skolan nämligen fått bygga ut på varje sommarlov för att göra plats för alla nya elever som strömmat in till skolan i jämn och bred takt. Nu är det dags igen då huvudmannen ThorenGruppen givit klartecken att bygga ut och om lokalerna så att de anpassas för det nya elevantalet.

- De sista två åren har vi totalt ökat med 180 elever. Detta året ska vi bland annat utöka matsalen. Vi har ju 280 barn som går på fritids här också och det kräver många sittningar i matsalen, såväl till frukost, lunch som mellanmål, berättar rektorn och fortsätter:

- Vi ska sedan bygga två nya klassrum kombinerat med fritidsavdelningar i idrottshallshuset, sedan blir det två nya högstadieklassrum och även nya kontor.

Skolan har två parallellklasser i samtliga årskurser förutom två, där det är tre parallellklasser. Noterbart också att det finns fem fritidsavdelningar med 60-70 barn per avdelning. Men efter utbyggnaden till hösten så finns inte plats för fler elever på skolan.

- Då får vi förvalta det vi har, konstaterar Anne som även utökar personalstyrkan med två nya lärartjänster samt utökar lite på fritids också till hösten.

Förutom att Thoren Framtid i Hässleholm i höst har 460 elever så är det även över 600 barn i kö till skolan.

Vad är då framgångsreceptet för skolan?

- Det är en stabil personalgrupp och vi har fantastiska miljöer med en väldigt fin natur och fin utemiljö för barnen. Sedan har vi högt kunskapsfokus och hög studiero här, det blir en väldigt trygg studiemiljö för barnen, säger Anne.

- Vi är bra på att vara flexibla och hitta nya lösningar och vår personal är fantastisk. Personalen skulle kunna tycka att alla förändringar är negativa och jobbiga men de är väldigt positiva till allt och det är en stor anledning till att vi skapat den här miljön, säger hon.

Verksamhetschef Victoria Svensson säger så här om Thoren Framtid i Hässleholm:

- På vår skola i Hässleholm finns ingenting som är omöjligt. Både skolledning, personal och elever brinner för verksamheten och lever vårt koncept och värdeord i vardagen. Förra året utnämndes verksamheten till: ”Årets hjärta”. Jag är enormt stolt över att skolan till hösten är vår största grundskola och att så många nya fina elever få ta del av undervisningen både i skolan och på fritidshemmet.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Thoren Framtid Hässleholm - Julbasar 2022

Thoren Framtid Hässleholm - Julbasar 2022

Julbasaren levererar igen på Thoren Framtid i Hässleholm. Ta en titt på vår film från tillställningen!

Läs mer
Fullspäckad Career Day gav eleverna nya framtidsdrömmar

Fullspäckad Career Day gav eleverna nya framtidsdrömmar

Vad gör egentligen en frisör, läkare, klubbchef eller kassörska på jobbet? Det fick eleverna på Thoren Framtid Hässleholm veta under Career Day. - Det är kul för barnen att få höra hur olika arbeten fungerar i verkligheten, säger rektorn Anne Henrichson.

Läs mer
Tildas debattinlägg var startskottet – nu erbjuder Thoren Framtid i Hässleholm gratis mensskydd till eleverna

Tildas debattinlägg var startskottet – nu erbjuder Thoren Framtid i Hässleholm gratis mensskydd till eleverna

14-åriga Tilda Bondesson från Thoren Framtid Hässleholm tog bladet från munnen. På svenska lektionen skrev hon en debattartikel att det borde erbjudas gratis mensskydd i skolan. Det fick hennes rektor Anne Henrichson att reagera och inte minst agera.

Läs mer
Nya minibussen stor tillgång för eleverna

Nya minibussen stor tillgång för eleverna

Thoren Framtid Hässleholm kan nu presentera sin nya minibuss – som blir en stor tillgång för eleverna. Skolan tackar alla samarbetspartners och sponsorer som gjort detta möjligt.

Läs mer
Se den nya hoppbanan för rörelseglädje

Se den nya hoppbanan för rörelseglädje

Nu är äntligen hinderbanan på plats. Banan är utformad med små hästhoppningshinder för barn. Den öppnar upp för många möjliga lekar och är ett väldigt bra sätt för att få igång barnens rörelse.

Läs mer
Naya och Leia gillar tillvaron på Thoren Framtid

Naya och Leia gillar tillvaron på Thoren Framtid

Vi träffade Naya och Leia som nu går i klass 5 blå. Två glada fotbollstjejer som verkligen gillar tillvaron på Thoren Framtid.

Läs mer
Moa gillar det digitala

Moa gillar det digitala

Vi har träffat Moa Oredsson, en av våra lever på Thoren Framtid Hässelholm som berättade lite om sig själv och vad hon tycker om att gå här.

Läs mer
Maximus i åk 9 är nöjd med tillvaron

Maximus i åk 9 är nöjd med tillvaron

”Jag har fått mer struktur i mina studier än tidigare och lärarna är kompetenta vilket lett till högre betyg.”

Läs mer
Skolbytet gjorde stor skillnad för Alice

Skolbytet gjorde stor skillnad för Alice

Vi har träffat Alice Johansson som nu går i klass 6 grön och som snart ska börja högstadiet. Att ett miljö- och skolbyte kan ge en skjuts i rätt riktning är något Alice har fått erfara. - Efter ett år på Thoren Framtid har jag blivit mer motiverad och tycker skolan är rolig, nu ser jag framemot högstadiet som börjar till hösten.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Thoren Framtid var ett naturligt val för Emma

Thoren Framtid var ett naturligt val för Emma

För Emma Linnér och hennes barn Jackson och London var Thoren Framtid det självklara valet. Från första gången Emma hörde att Thoren Framtid skulle starta bestämde hon sig för att barnen skulle gå där. Nu går Jackson i första klass och han stortrivs, berättar hon.

Läs mer
Ett flexibelt klassrum – Sara anpassar klassrummet efter eleverna

Ett flexibelt klassrum – Sara anpassar klassrummet efter eleverna

Alla barn är olika och ingen lektion är den andra helt lik. Det här är något som läraren Sara Johansson på Thoren Framtid i Hässleholm har tagit fasta på. Hon använder klassrummets alla möjligheter för att skapa en pedagogisk undervisning.

Läs mer