Thoren Framtid Sandbergskas digitala legoprojekt tävlar i FIRST® LEGO® League Explore

Thoren Framtid Sandbergskas digitala legoprojekt tävlar i FIRST® LEGO® League Explore

 Dekorativt element
Hur kan vi skapa lekplatser som uppmuntrar till rörelse för alla? Det är en fråga som eleverna på Thoren Framtid Sandbergska har arbetat med under hösten. Under 20 tillfällen har de analyserat och löst problem med hjälp av digitala verktyg – och lego. Nu ska skolans projekt vara med och tävla i FIRST® LEGO® League Explore.

En liten legomodell av en lekplats står framför de sex eleverna på Thoren Framtid Sandbergska. De ska tillsammans göra en presentation av modellen, som de kallar ”en lekplats för alla”. När presentationen är igång visar de hur en automatisk gunga och hiss till rutschkanan gör det möjligt för alla barn, oavsett rörelsehinder, att använda lekplatsen.

Lego-lekplatsen är en del av ett större projekt som Thoren Framtid Sandbergska har varit med i under hösten: FIRST® LEGO® League Explore. Det är en utmaning till grundskolor att tänka verklighetsnära och digitalt för att möta utmaningar. Helt perfekt för Thoren Framtid Sandberska alltså, där skolan länge har arbetat utifrån den pedagogiken.  

Under 20 tillfällen har nu eleverna från förskoleklassen till årskurs 3 fått bygga legomodeller och programmera robotar. Temat för årets utmaning från FIRST® LEGO® League Explore har varit idrott och rörelse. För eleverna har utmaningen handlat om att använda fantasin och skapa lösningar utifrån definierade problem. Till sin hjälp hade de Deniz, pedagog på Fritidshemmet, som hjälpte dem skapa lego-lekplatsen från grunden.  

Tävlingsbidraget är nu inskickat till FIRST® LEGO® League Explore online-turnering, där elever från andra skolor i Skandinavien också är med.

– Nu väntar vi med spänning på resultatet och domarnas utslag, säger Eva Svensson, stolt rektor över eleverna på Thoren Framtid Sandbergska.

Klicka här för att se sändningen på Youtube

 Dekorativt element

Fler nyheter

Från Sverige till Argentina – Sandbergska skapar global utbildning

Från Sverige till Argentina – Sandbergska skapar global utbildning

Thoren Framtid Sandbergska har sedan 2010 fokuserat på internationella projekt och relationer. Skolans rektor Eva Svensson drömde om en skola som var en global plats – och hennes vision blev verklighet, med start i Kina och nu senast genom ett samarbete med en skola i Argentina.

Läs mer
Lär känna vår rektor Eva Svensson

Lär känna vår rektor Eva Svensson

Vi ställde några frågor till vår rektor Eva Svensson på Thoren Framtid Sandbergska i Upplands Väsby.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
ThorenGruppen AB förvärvar Sandbergska Competens AB

ThorenGruppen AB förvärvar Sandbergska Competens AB

ThorenGruppen AB förvärvar företaget Sandbergska Competens AB som innefattar en grundskola (F-9) i Upplands Väsby. Övertagandet av verksamheten sker 1 juli och omfattar cirka 300 elever och 30 medarbetare. Verksamheten på skolan fortsätter som vanligt till hösten med nuvarande rektor och personal.

Läs mer
Invigning av Thoren Framtid Sandbergska

Invigning av Thoren Framtid Sandbergska

Sandbergska Competens AB i Upplands Väsby byter namn. Nya namnet Thoren Framtid firades under stor pompa och ståt. – Vi väver samman skolan tillsammans med övriga verksamheter runt om i Sverige, berättar Victoria Svensson, verksamhetschef.

Läs mer