ThorenGruppen AB förvärvar Sandbergska Competens AB

ThorenGruppen AB förvärvar Sandbergska Competens AB

 Dekorativt element
ThorenGruppen AB förvärvar företaget Sandbergska Competens AB som innefattar en grundskola (F-9) i Upplands Väsby. Övertagandet av verksamheten sker 1 juli och omfattar cirka 300 elever och 30 medarbetare. Verksamheten på skolan fortsätter som vanligt till hösten med nuvarande rektor och personal.

– Vi är glada och stolta över att få möjlighet få jobba vidare med Sandbergska och tillsammans addera varandra kompetenser och erfarenheter för att ytterligare stärka skolans redan goda kvalitet säger Victoria Svensson, verksamhetschef på Thoren Framtid.

ThorenGruppen värdesätter ett långsiktigt ägande och engagemang inom utbildning och har mångårig erfarenhet att förvärva och förädla verksamheter. I och med förvärvet har nu ThorenGruppen 11 grundskolor runt om i landet. Sandbergska kommer bli en del av Thoren Framtid vilket är grundskoledelen inom ThorenGruppen. Båda parter är övertygade om att det är här helt rätt steg för skolans fortsatta utveckling.

– Sandbergska har uppvisat goda skolresultat och är en attraktiv skola med högt söktryck i en expansiv region med stadig befolkningstillväxt med stort behov av fler utbildningsplatser. Tillsammans med skolans rektor och ledning ser vi fram emot att fortsätta bygga Upplands Väsbys bästa skola, säger Victoria Svensson.

– Jag har varit delägare och rektor i 10 år. Vi har byggt en skola med hög kvalitet som vi alla medarbetare på skolan är så stolta över. Samtidigt känner jag nu att det ska bli skönt att lämna ägarskapet för att helt kunna fokusera på skolutveckling. Att få bli en del av Thoren Framtid gör att våra medarbetare blir en del av något större och får en chans att utvecklas i sina yrkesroller vilket gör att jag är övertygad om kommer vara rätt för Sandbergska, säger Eva Svensson, rektor.

Upplysningar om den nya driften av Sandbergska Competens AB lämnas av;
Victoria Svensson, verksamhetschef, Thoren Framtid, 010-331 00 16
Eva Svensson, rektor, Sandbergska, 070-774 64 48

 Dekorativt element

Fler nyheter

Från Sverige till Argentina – Sandbergska skapar global utbildning

Från Sverige till Argentina – Sandbergska skapar global utbildning

Thoren Framtid Sandbergska har sedan 2010 fokuserat på internationella projekt och relationer. Skolans rektor Eva Svensson drömde om en skola som var en global plats – och hennes vision blev verklighet, med start i Kina och nu senast genom ett samarbete med en skola i Argentina.

Läs mer
Thoren Framtid Sandbergskas digitala legoprojekt tävlar i FIRST® LEGO® League Explore

Thoren Framtid Sandbergskas digitala legoprojekt tävlar i FIRST® LEGO® League Explore

Hur kan vi skapa lekplatser som uppmuntrar till rörelse för alla? Det är en fråga som eleverna på Thoren Framtid Sandbergska har arbetat med under hösten. Under 20 tillfällen har de analyserat och löst problem med hjälp av digitala verktyg – och lego. Nu ska skolans projekt vara med och tävla i FIRST® LEGO® League Explore.

Läs mer
Lär känna vår rektor Eva Svensson

Lär känna vår rektor Eva Svensson

Vi ställde några frågor till vår rektor Eva Svensson på Thoren Framtid Sandbergska i Upplands Väsby.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Invigning av Thoren Framtid Sandbergska

Invigning av Thoren Framtid Sandbergska

Sandbergska Competens AB i Upplands Väsby byter namn. Nya namnet Thoren Framtid firades under stor pompa och ståt. – Vi väver samman skolan tillsammans med övriga verksamheter runt om i Sverige, berättar Victoria Svensson, verksamhetschef.

Läs mer