Kalmar inledde med glassfest

Kalmar inledde med glassfest

 Dekorativt element
När Thoren Framtid Kalmar öppnade dörrarna för att starta det nya läsåret bjöds eleverna på musik och glassfest. Mycket annat har också skett på skolan inför det nya läsåret.

Det var en exalterad skara elever som anlända på morgonen för att påbörja det nya läsåret och ta sig an spännande utmaningar. Eleverna välkomnades av en helt nyrenoverad skolgård och tonerna av poppig musik. Röda mattan var utrullad och Thoren flaggorna var på plats.

Skolgården som renoverats under sommaren har fått ett nytt staket, trädäck och uppfräschad utrustning för eleverna att leka med på rasterna. Personalen hade ytterligare en överraskning att ge eleverna, efter skollunchen rullade nämligen glassbilen in på skolgården!

 Dekorativt element

Fler nyheter

Elevernas initiativ blev multisportplan

Elevernas initiativ blev multisportplan

På Thoren Framtid värderas inte bara kunskaper i olika skolämnen högt, utan även elevernas engagemang för att göra en skillnad i samhället. För knappt tre år sedan beslutade en grupp elever från Thoren Framtid Kalmar att påverka sin omvärld. De hade en vision om att skapa en multisportplan – och nyligen fick eleverna se sin dröm bli verklighet när ritningarna till den planerade planen visades.

Läs mer
Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

I mars fick välkomnade Thoren Framtid Kalmar skådespelaren Fabian Hedlund till skolan. På agendan stod en interaktiv föreställning om ett knepigt dilemma – där eleverna fick vara med och bestämma utgången.

Läs mer
Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Här arbetar en engagerad och väl sammansvetsad personalgrupp som verkligen brinner för fritidsverksamheten. Många har arbetat tillsammans i många år, vilket visar på en hög trivsel och nöjdhet, något som också avspeglar sig i verksamheten.

Läs mer