Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

 Dekorativt element
Här arbetar en engagerad och väl sammansvetsad personalgrupp som verkligen brinner för fritidsverksamheten. Många har arbetat tillsammans i många år, vilket visar på en hög trivsel och nöjdhet, något som också avspeglar sig i verksamheten.

Fritidsverksamheten på Thoren Framtid kompletterar skolans verksamhet och vi erbjuder dagligen olika aktiviteter, både ute och inne, allt utifrån elevernas ålder och intressen.

Vi arbetar tematiskt och erbjuder inom dessa teman möjligheter att prova på att baka, pyssla, olika idrotter, matematiska lekar, sällskapsspel och mycket mer.

Fritidshemmets personal arbetar aktivt för att skapa de bästa förutsättningarna för att eleverna ska kunna utvecklas socialt och kunskapsmässigt då de vistas på fritids.

Fritidshemmets öppettider:

●     Fritidshemmet öppnar kl. 06:00

●     Frukost serveras för inskrivna elever kl. 07.30.

●     Mellanmål serveras för inskrivna elever kl. 14.30.

●     Fritidshemmet stänger kl. 17:30

 Dekorativt element

Fler nyheter

Elevernas initiativ blev multisportplan

Elevernas initiativ blev multisportplan

På Thoren Framtid värderas inte bara kunskaper i olika skolämnen högt, utan även elevernas engagemang för att göra en skillnad i samhället. För knappt tre år sedan beslutade en grupp elever från Thoren Framtid Kalmar att påverka sin omvärld. De hade en vision om att skapa en multisportplan – och nyligen fick eleverna se sin dröm bli verklighet när ritningarna till den planerade planen visades.

Läs mer
Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

I mars fick välkomnade Thoren Framtid Kalmar skådespelaren Fabian Hedlund till skolan. På agendan stod en interaktiv föreställning om ett knepigt dilemma – där eleverna fick vara med och bestämma utgången.

Läs mer
Läxhjälp och lovskola: Lärorika dagar med eleven i fokus på Thoren Framtid

Läxhjälp och lovskola: Lärorika dagar med eleven i fokus på Thoren Framtid

Genom läxhjälp, lovskola och språkstöd har eleverna på Thoren Framtid de bästa förutsättningarna för att lyckas med sin skolgång. – Vårt mål är att våra elever ska vara bäst förberedda för framtiden, säger Helene Jonsson rektor på Thoren Framtid i Kalmar.

Läs mer