Läxhjälp och lovskola: Lärorika dagar med eleven i fokus på Thoren Framtid

Läxhjälp och lovskola: Lärorika dagar med eleven i fokus på Thoren Framtid

 Dekorativt element
Genom läxhjälp, lovskola och språkstöd har eleverna på Thoren Framtid de bästa förutsättningarna för att lyckas med sin skolgång. – Vårt mål är att våra elever ska vara bäst förberedda för framtiden, säger Helene Jonsson rektor på Thoren Framtid i Kalmar.

På grundskolan Thoren Framtid i Kalmar förbereds eleverna för framtiden genom att de varje vecka erbjuds fyra timmars läxhjälp på skoltid. De erbjuds även lovskola under alla terminens olika lovdagar. Dessutom ges alla flerspråkiga elever möjlighet till språkstöd.
– Vårt mål är att våra elever ska vara förberedda för framtiden så att de med självklarhet kan ta nästa steg i sin utveckling, därför arbetar vi proaktivt i vårt förhållningssätt mot elevens lärande, säger Helene Jonsson, rektor på Thoren Framtid i Kalmar.

Läxhjälp
I dag är det upp till varje enskild skola att erbjuda sina elever möjlighet till läxhjälp på skoltid men Thoren Framtid tycker att detta är ensjälvklarhet.
– Läxhjälpen är en viktig pusselbit för att höja våra elevers kunskaper. Här ges det fantastiska möjligheter att sitta med både ämneslärare och studiehandledare för att ta igen uppgifter eller förbereda sig inför stundande prov, säger Ali Kadhim studiehandledare på Thoren Framtid i Kalmar. 

Lovskola
Lovskola är ett sätt för våra elever att ta igen den så kallade utbildningsskuld som uppstått under den gångna terminen. Här ges elever möjlighet att tillsammans med ämneslärare, studiehandledare och pedagogiska resurser ta igen det de ligger efter med. Det kan handla om prov eller omprov som ska skrivas, uppgifter som ska göras och lämnas in eller att bara bli bättre i vissa ämnen där det finns stor förbättringspotential.

Till kommande lovskola (som blir sommarskolan) läggs stort fokus på de elever som går sista året i grundskolan så att de ska kunna komma in på sina gymnasieval.
– Lovskolan är en fantastisk möjlighet där våra elever får väldigt mycket hjälp “one-by-one” då vi oftast arbeta en handledare på tre elever, säger Ali Kadhim.

Språkstöd och Förberedelseklass
Flerspråkiga elever har enligt skollagen rätt till studiehandledning på sittmodersmål då detta enligt forskning gynna elevernas kunskapsresultat. Thoren Framtid har tagit detta till en högre nivå genom att erbjuda alla flerspråkiga elever språkstöd under ordinarie lektion.
– Genom att säkerställa undervisningen med duktiga behöriga ämneslärare kompletterar vi detta med duktiga studiehandledare som talar elevens modersmål. På så sätt kan vi säkerställa att våra flerspråkiga elever optimerar sitt lärande, säger Helene Jonsson.

Till nästa termin startas även en förberedelseklass som ska stödja de elever som är i behov av extra språkstöd. Här kommer elever lyftas ut ur vissa ordinarie lektioner för att kunna ges extra och djupare kunskaper inom olika ämnen där språket i dag är ett hinder.
– Tänk dig själv, du är bäst i klassen på matte när din familj plötsligt ska flytta till Kina. Alla böcker är på mandarin eller kinesiska, mattetalen förklaras med ord eller tecken. Om det då dyker upp en svensktalande person som översätter texterna och hjälper dig att både klara skolan och lär dig språket bättre, vore inte det helt fantastisk? Det är så vi nu kommer arbeta på Thoren Framtid i Kalmar, säger Ali Kadhim.

Viktigt att poängtera är att detta är en extra satsning för att optimera och säkerställa skolans flerspråkiga elevers lärande. Det ska alltså inte blandas ihop med den modersmålsundervisning skolan har då det är ett helt annat ämne i läroplanen.
– Vårt motto på Thoren Framtid är att vi sätter eleven i fokus. Vi är jättestolta över vårt koncept och det vi erbjuder våra elever samtidigt är det en självklarhet för oss i vår utveckling för att bäst förbereda våra elever för framtiden, avslutar Helene Jonsson.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Elevernas initiativ blev multisportplan

Elevernas initiativ blev multisportplan

På Thoren Framtid värderas inte bara kunskaper i olika skolämnen högt, utan även elevernas engagemang för att göra en skillnad i samhället. För knappt tre år sedan beslutade en grupp elever från Thoren Framtid Kalmar att påverka sin omvärld. De hade en vision om att skapa en multisportplan – och nyligen fick eleverna se sin dröm bli verklighet när ritningarna till den planerade planen visades.

Läs mer
Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

I mars fick välkomnade Thoren Framtid Kalmar skådespelaren Fabian Hedlund till skolan. På agendan stod en interaktiv föreställning om ett knepigt dilemma – där eleverna fick vara med och bestämma utgången.

Läs mer
Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Här arbetar en engagerad och väl sammansvetsad personalgrupp som verkligen brinner för fritidsverksamheten. Många har arbetat tillsammans i många år, vilket visar på en hög trivsel och nöjdhet, något som också avspeglar sig i verksamheten.

Läs mer
Thoren Framtid blir dubbelt så bra

Thoren Framtid blir dubbelt så bra

Till nästa termin inför grundskolan Thoren Framtid tvålärarsystem, något som kommer ge eleverna dubbelt så mycket hjälp. - Eleverna blir mer sedda, får mer hjälp och får en större chans att lära sig mer, säger Helene Jonsson, rektor på Thoren Framtid i Kalmar.

Läs mer
Att springa har aldrig varit roligare för eleverna på Thoren Framtid

Att springa har aldrig varit roligare för eleverna på Thoren Framtid

I september förra året sprang Thoren Framtid i Kalmar för Världens barn – och nu var det dags igen. På grund av corona kunde inte alla springa samtidigt, men det var ändå roligt, berättar eleverna.

Läs mer
Pop-up School: Därför lär sig eleverna matematik på en bondgård

Pop-up School: Därför lär sig eleverna matematik på en bondgård

På Thoren Framtid lär sig eleverna inte bara i klassrummen. Ibland flyttas undervisningen istället ut i verkligheten; i en Pop-up School, som vi kallar det. I Kalmar får eleverna därför lära sig matte på 4H-gården i Skälby.

Läs mer
Thoren Framtid Kalmar deltar i SciFest: ”En unik möjlighet att väcka elevernas nyfikenhet”

Thoren Framtid Kalmar deltar i SciFest: ”En unik möjlighet att väcka elevernas nyfikenhet”

I vanliga fall utspelar sig SciFest 50 mil från Thoren Framtid i Kalmar. Men i år kommer vetenskapsfestivalen för första gången att vara digital, vilket har gjort det möjligt för skolan att äntligen få delta.

Läs mer
Efterlängtad renovering av Thoren Framtid i Kalmar

Efterlängtad renovering av Thoren Framtid i Kalmar

Äntligen. Thoren Framtids skollokaler i Kalmar ska renoveras. ​​​​​​​ - Ja, det finns verkligen ett stort behov här, säger rektorn Helene Jonsson.

Läs mer
Thoren Framtid Kalmar fixade Jerusalema Challange – nu skickar skolan utmaningen vidare

Thoren Framtid Kalmar fixade Jerusalema Challange – nu skickar skolan utmaningen vidare

Eleverna på Thoren Framtid i Kalmar fick bara tre minuter på sig. Trots det klarade de den berömda utmaningen Jerusalem Challange alldeles strålande. Thoren Framtid i Växjö är nu nästa skola på tur att ta sig an den kända dansen till låten Jerusalema.

Läs mer
Stort engagemang för föreningslivet bland eleverna

Stort engagemang för föreningslivet bland eleverna

Bland eleverna på Thoren Framtid Kalmar finns en stor vilja att förbättra området Oxhagen och erbjuda bättre förutsättningar för föreningslivet. Elever och ungdomar från Oxhagen har därför tillsammans med John Heyne som arbetar på skolan koordinerat ett upprop för att bygga en multisportplan.

Läs mer
Elever startade namninsamling för en multiplan

Elever startade namninsamling för en multiplan

För att skapa förändring behöver du vara beredd att ta saken i egna händer. Det har tre fjärdeårselever på Thoren Framtid i Kalmar koll på. De har startat en namninsamling för att få en multiplan i området, något som Sveriges Radio Kalmar har rapporterat om.

Läs mer
Hjälper föräldrarna att sätta gränser

Hjälper föräldrarna att sätta gränser

Det är inte alltid lätt att sätta gränser som förälder, även om de kan vara viktiga för barnens utveckling och framtid. Under ett föräldramöte på Thoren Framtid i Kalmar bestämde därför skolan tillsammans med vårdnadshavarna att skapa gemensamma gränser, något som P4 Kalmar rapporterade om den 30 september.

Läs mer
Thoren Framtid Kalmar springer för Världens barn

Thoren Framtid Kalmar springer för Världens barn

Eleverna på Thoren Framtid i Kalmar deltog under septembermånadens sista dagar i Världens barn-lopp. Tills skillnad från tidigare år kunde eleverna inte delta i det stora loppet som traditionellt startar utanför Guldfågeln Arena. Istället startade Thoren Framtid en egen insamlingsbössa och arrangerade ett eget lopp för skolans elever.

Läs mer
A-lagsspelare i Kalmar FF har högläsning på Thoren Framtid – ska främja språkutveckling

A-lagsspelare i Kalmar FF har högläsning på Thoren Framtid – ska främja språkutveckling

Språkutvecklingen är en av de viktigaste faktorerna för ett barns skolgång. Men grundskoleelever möter olika svårigheter och för en del är det svårare än andra. Då kan en förebilds uppmuntran göra en enorm skillnad. A-lagsspelarna i klubben Kalmar FF läser därför högt för barn och unga för att främja deras språkutveckling.

Läs mer
Kalmar inledde med glassfest

Kalmar inledde med glassfest

När Thoren Framtid Kalmar öppnade dörrarna för att starta det nya läsåret bjöds eleverna på musik och glassfest. Mycket annat har också skett på skolan inför det nya läsåret.

Läs mer
”Fantastiska förutsättningar för utomhuspedagogik”

”Fantastiska förutsättningar för utomhuspedagogik”

Thoren Framtid Kalmar arbetar aktivt med utomhuspedagogik. Friluftsdagar och uteaktiviteter främjar barnens utveckling. Nu kommer ännu mer tid spenderas utomhus. – Vi har fantastiska förutsättningar, säger rektor Helene Jonsson.

Läs mer
Nya rektorn Helene tar med sitt idrottstänk

Nya rektorn Helene tar med sitt idrottstänk

Helene Jonsson på Thoren Framtid Kalmar har varit världsspelare i tennis. Hon brinner för skolutveckling och tar med sig sitt idrottstänk till skolan. Vi pratade med Helene för att ta del av hennes tankar om sin roll.

Läs mer
Dikttävling lockar rekordmånga elever

Dikttävling lockar rekordmånga elever

Årets dikttävling på Thoren Framtid Kalmar blev mycket lyckad. Rekordmånga elever skickade in sina fina vårdikter, och längtar redan nu efter att få dra igång nästa tävling.

Läs mer
Biträdande rektorn: ”Jag tycker verkligen om det familjära”

Biträdande rektorn: ”Jag tycker verkligen om det familjära”

Biträdande rektor Sofie Lidman känner redan att hon stortrivs på sin nya arbetsplats. Vi tog en pratstund med henne för att fråga om hennes förstaintryck av skolan och hur hon ser på sin roll.

Läs mer
Thoren Framtid Kalmar gör digital succé

Thoren Framtid Kalmar gör digital succé

Under tisdagen genomförde Thoren framtid Kalmar det första digitala öppna huset i Thoren Framtids historia. Tittarna fick blanda nnat träffa Kalmars nya rektor Helene Jonsson men även höra elevernas perspektiv om Thoren Framtid som skola.

Läs mer
Thoren Framtid Kalmar älskar rörelse  

Thoren Framtid Kalmar älskar rörelse  

Nyligen blev Thoren framtid Kalmar uppmärksammade i lokaltidningen Barometern eftersom de för andra året i rad driver projektet ”Rörelseglädje” under ledning av Jenny Carlstedt.

Läs mer
Thoren Framtid Kalmar digitaliserar öppet hus

Thoren Framtid Kalmar digitaliserar öppet hus

När många fysiska evenemang tvingats ställa in tänkerThoren framtid lite annorlunda och flyttar nästa öppet hus online.

Läs mer
Pontus Andersson inspirerar eleverna på Thoren Framtid

Pontus Andersson inspirerar eleverna på Thoren Framtid

I måndags hade Thoren Framtid Kalmar besök av Pontus Andersson som pratade om träning och kost. Pontus är rullstolsbunden sedan födseln men har inte låtit det hindra honom från ett aktivt liv.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Thoren Framtid i Kalmar – skolan som talar över 30 språk

Thoren Framtid i Kalmar – skolan som talar över 30 språk

Thoren Framtid i Kalmar har nära 150 elever, med många som ursprungligen kommer från ett annat land än Sverige. Totalt talar eleverna på skolan 32 olika språk – något som rektor Per Johannesson ser som en stor styrka.

Läs mer