Thoren Framtid i Kalmar – skolan som talar över 30 språk

Thoren Framtid i Kalmar – skolan som talar över 30 språk

 Dekorativt element
Thoren Framtid i Kalmar har nära 150 elever, med många som ursprungligen kommer från ett annat land än Sverige. Totalt talar eleverna på skolan 32 olika språk – något som rektor Per Johannesson ser som en stor styrka.

En skola med barn från alla bakgrunder gör att de kan lära sig från varandra. Fördelen med att det är så många språk som blandas är att svenska blir den gemensamma nämnaren, menar Per. Eleverna kan då lära sig av varandra.

– Här är det gemensamma språket alltid svenska. Några av de nyanlända barnen som kommer hit kan arabiska, några kan swahili, några andra kan somaliska: det enda språket de kan enas kring är svenskan. Det blir en ”språkkittel”, säger Per och fortsätter.
– Då får eleverna en snabbare kunskapsutveckling av det svenska språket.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Elevernas initiativ blev multisportplan

Elevernas initiativ blev multisportplan

På Thoren Framtid värderas inte bara kunskaper i olika skolämnen högt, utan även elevernas engagemang för att göra en skillnad i samhället. För knappt tre år sedan beslutade en grupp elever från Thoren Framtid Kalmar att påverka sin omvärld. De hade en vision om att skapa en multisportplan – och nyligen fick eleverna se sin dröm bli verklighet när ritningarna till den planerade planen visades.

Läs mer
Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

I mars fick välkomnade Thoren Framtid Kalmar skådespelaren Fabian Hedlund till skolan. På agendan stod en interaktiv föreställning om ett knepigt dilemma – där eleverna fick vara med och bestämma utgången.

Läs mer
Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Här arbetar en engagerad och väl sammansvetsad personalgrupp som verkligen brinner för fritidsverksamheten. Många har arbetat tillsammans i många år, vilket visar på en hög trivsel och nöjdhet, något som också avspeglar sig i verksamheten.

Läs mer