Thoren Framtid i Karlstad ställer inte in, de ställer om

Thoren Framtid i Karlstad ställer inte in, de ställer om

 Dekorativt element
Thoren Framtid i Karlstad anpassar sin verksamhet i dessa tider och ställer om till digitala lösningar för att minimera smittspridningen.

Thoren Framtid har genomfört sitt första digitala elevråd där representanter från förskoleklassen upp till åk 9 fick närvara och föra sin klass talan. Klassrepresentanternas uppdrag är att föra sin klass talan samt vidareförmedla information från elevkårsstyrelsen till sina klasskamrater.

Olof i åk 9 fick utvärdera det digitala elevrådet och han sa efteråt:

"Det var speciellt att man inte kunde träffas ansikte mot ansikte men det gick väldigt bra ändå och alla fick framföra det dem ville få sagt."

 Dekorativt element

Fler nyheter

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Därför är det bra att besöka skolor på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en skola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips för då du är på plats på skolan.

Läs mer
Fina julinitiativet: Sanna och Lova skapade julklappsträd

Fina julinitiativet: Sanna och Lova skapade julklappsträd

I Karlstad står för närvarande ett träd fullt av julklappar. Om det är Pippi Långstrump som varit på besök och återskapat sitt klassiska julklappsträd? Nej, däremot en elev och elevassistent på Thoren Framtid Karlstad som vill hjälpa folk som har det svårt inför julen.

Läs mer
Digital lösning ska minska matsvinnet på Thoren Framtid Karlstad

Digital lösning ska minska matsvinnet på Thoren Framtid Karlstad

Matsvinnet ska minska och eleverna bli mättare. Nu kan eleverna på Thoren Framtid i Karlstad förbeställa sin skolmat varje vecka via en ny app från skolmatsleverantören MYFOODS.se.

Läs mer