Thoren Framtid Kalmar gör digital succé

Thoren Framtid Kalmar gör digital succé

 Dekorativt element
Under tisdagen genomförde Thoren framtid Kalmar det första digitala öppna huset i Thoren Framtids historia. Tittarna fick blanda nnat träffa Kalmars nya rektor Helene Jonsson men även höra elevernas perspektiv om Thoren Framtid som skola.

När Thoren Framtid likt många andra fick stänga ner de fysiska evenemang som var planerade föddes idéen om ett digitalt öppet hus.Kalmar blev skolan som tog sig an utmaningen. Under kvällens 90 minuter ficktittarna följa programledaren Julia Hansson som intervjuade lärare, elever och rektor. Totalt sågs det öppna huset av 400 personer under kvällen och över 900under de första 24 timmarna.

Det öppna huset finns fortfarande att se på https://www.facebook.com/Thorenframtidkalmar

 Dekorativt element

Fler nyheter

Elevernas initiativ blev multisportplan

Elevernas initiativ blev multisportplan

På Thoren Framtid värderas inte bara kunskaper i olika skolämnen högt, utan även elevernas engagemang för att göra en skillnad i samhället. För knappt tre år sedan beslutade en grupp elever från Thoren Framtid Kalmar att påverka sin omvärld. De hade en vision om att skapa en multisportplan – och nyligen fick eleverna se sin dröm bli verklighet när ritningarna till den planerade planen visades.

Läs mer
Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

Elevernas kulturprojekt: lösa dilemma med skådespelare

I mars fick välkomnade Thoren Framtid Kalmar skådespelaren Fabian Hedlund till skolan. På agendan stod en interaktiv föreställning om ett knepigt dilemma – där eleverna fick vara med och bestämma utgången.

Läs mer
Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Välkomna till Thoren Framtids fritidshem!

Här arbetar en engagerad och väl sammansvetsad personalgrupp som verkligen brinner för fritidsverksamheten. Många har arbetat tillsammans i många år, vilket visar på en hög trivsel och nöjdhet, något som också avspeglar sig i verksamheten.

Läs mer