Thoren Framtid och Matverket arrangerade matfestival i Falköping

Thoren Framtid och Matverket arrangerade matfestival i Falköping

 Dekorativt element
I helgen arrangerade Thoren Framtid en matfestival på Stora torget i Falköping tillsammans med deras nya matleverantör, Matverket. På menyn stod mustiga höstgrytor, tävlingar, priser och roliga lekar för alla invånare i Falköping.

Målet med matfestivalen var att visa upp en annan sida av skolmaten och lyfta vikten av smak- och näringsrik kost i skolan, men även att visa hur god mat kan föra samman människor. Matfestivalen blev ett  trevligt event för alla våra besökare, som fick uppleva Falköpings bästa skolmat!  Matverket serverade pumpasoppa och högrevsgryta med tillbehör. De anordnade även tävlingar kopplat till mat.

Thoren Framtid anordnade aktiviteter som exempelvis tipspromenad, bollspel, kluriga matematikuppgifter och fiskedamm för de små. Skolans rektor, Patrik Ask representerade Thoren Framtid på torget tillsammans med lärare och elever, där de berättade om utbildningen på skolan och hur viktigt det är med bra skolmat. Falköpings lokaltidning var även på plats för att göra ett fint reportage om vår festival. Journalisten blev själv imponerad över hur bra vår skolmat var och påpekade att den höll samma nivå som på restaurang.

Det blev ett lyckat event och efter den här helgen kan även alla som besökte oss skriva under på att Thoren Framtid serverar den bästa skolmaten i Falköping.

 Dekorativt element

Fler nyheter

Skolan lanserar musikvideo till jul – ska lyfta medmänsklighet och mod

Skolan lanserar musikvideo till jul – ska lyfta medmänsklighet och mod

Thoren Framtid i Falköping driver just nu ett digitalt musikprojekt i syfte att lyfta mod och medmänsklighet. Projektet ska mynna ut i en musikvideo, där både elever och lärare medverkar, som lanseras den 13 december.

Läs mer
Hur vi på Thoren Framtid i Falköping förebygger smittspridningen av covid-19

Hur vi på Thoren Framtid i Falköping förebygger smittspridningen av covid-19

På Thoren Framtid i Falköping arbetar vi ständigt med smittförebyggande åtgärder under Coronapandemin.

Läs mer
Karmateachers gör succé på TikTok

Karmateachers gör succé på TikTok

Idéen om att starta Karmateachers tog rejäl fart under en bussresa hem från några inspirerande dagar i Piteå på Thoren Tillsammans 2019. Vi fick möjligheten att träffa Thoren Framtids TikTokstjärnor, Marie och Karin.

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Elevernas Luciakonsert med Beata Ernman gjorde succé

Elevernas Luciakonsert med Beata Ernman gjorde succé

Thoren FramtidFalköpings första Luciaframträdande blev långt ifrån ett vanligt Luciatåg. 115 elever sjöng under konserten så att hela Pingstkyrkan gungade med i musiken.Till hjälp hade de barnstjärnan Beata Ernman och musikläraren Karin Ekman.

Läs mer
Thoren Framtid deltog i årliga eventet Familjelördag

Thoren Framtid deltog i årliga eventet Familjelördag

Lördagen 9/11 deltog Thoren Framtid i Falköping kommuns årliga evenemang "Familjelördag". Familjelördag är enmötesplats för alla i Falköpings kommun oavsett bakgrund och evenemanget ger möjlighet till delaktighet. Alla ska ha möjlighet att delta och därför är det ingen entréavgift. Delaktigheten innebär också att det inte bara är ettarrangemang där besökarna upplever något utan fokus är på att prova på, skapa eller delta i aktiviteter på olika sätt.

Läs mer